Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. duben 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. duben 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Endeavour míří vzhůru

Uznání a copyright: Ben Cooper (Spaceflight Now, Launch Photography)

Nejmladší raketoplán Endeavour poprvé vzlétl v roce 1992 a nyní se připravuje na svoji 25. poslední cestu na nízkou oběžnou dráhu Země. Raketoplán Endeavour (OV-105) je zde vidět z perspektivy 400 stop (120 metrů) nad podlahou montážní budovy VAB (Vehicle Assembly Building) Kennedy vesmírného střediska jak se připojuje k odhazovací nádrži a raketám na tuhé pohonné hmoty před odjezdem 11. března na startovací rampu 39A. Kompletní raketoplán je vyšší než 18 poschodí. Endeavour by měl odstartovat při západu slunce 19. dubna k letu STS-134 k Mezinárodní kosmické stanici a měl by tam doručit experiment s kosmickými paprsky AMS. Poslední let Endeavouru bude předposledním plánovaným letem raketoplánu.

Štítky: Raketoplán, Endeavour, Vab, Ov105, Sts134


29. vesmírný týden 2020

29. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 7. do 19. 7. 2020. Měsíc ubývá směrem k novu. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět prakticky celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Na obloze je nádherná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. Falcon 9 se Starlinky zaznamenal další odklad. Startovat má také sonda k Marsu, kterou připravily Spojené arabské emiráty. Před 170 lety byla provedena první primitivní fotografie hvězdy Vega a před 45 lety se setkaly posádky v rámci mise Sojuz-Apollo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa NEOWISE nad střechou sousedního domu. foceno skrz okno mého pokoje.

Další informace »