Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC 1805: Srdcová mlhovina v HDR

Uznání a copyright: Daniel Verloop (Beursacademie)

Co pohání Srdcovou mlhovinu? Tato velká emisní mlhovina zvaná IC 1805 vypadá docela jako lidské srdce. Mlhovina jasně září červeným světlem emitovaným nejrozšířenějším prvkem: vodíkem. Červená záře i celkový tvar pochází od malé skupiny hvězd ve středu mlhoviny. Podrobný snímek v HDR (high dynamic range) zabírá asi 30 světelných let a obsahuje mnoho z těchto hvězd, které jsou vidět nahoře. Tato otevřená hvězdokupa obsahuje několik jasných hvězd o hmotnosti téměř 50 našich Sluncí, mnoho slabých hvězd se zlomkovou hmotností Slunce a chybějící mikrokvazar, který byl vyvržen před milióny let. Srdcová mlhovina se nachází asi 7500 světelných let daleko v souhvězdí Kasiopeja (Cassiopeia).

Štítky: IC 1805, Heart nebula, HDR


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter v souhvězdí  Byka

Jupiter v souhvězdí Býka foceno mobilem

Další informace »