Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC 1805: Srdcová mlhovina v HDR

Uznání a copyright: Daniel Verloop (Beursacademie)

Co pohání Srdcovou mlhovinu? Tato velká emisní mlhovina zvaná IC 1805 vypadá docela jako lidské srdce. Mlhovina jasně září červeným světlem emitovaným nejrozšířenějším prvkem: vodíkem. Červená záře i celkový tvar pochází od malé skupiny hvězd ve středu mlhoviny. Podrobný snímek v HDR (high dynamic range) zabírá asi 30 světelných let a obsahuje mnoho z těchto hvězd, které jsou vidět nahoře. Tato otevřená hvězdokupa obsahuje několik jasných hvězd o hmotnosti téměř 50 našich Sluncí, mnoho slabých hvězd se zlomkovou hmotností Slunce a chybějící mikrokvazar, který byl vyvržen před milióny let. Srdcová mlhovina se nachází asi 7500 světelných let daleko v souhvězdí Kasiopeja (Cassiopeia).

Štítky: IC 1805, Heart nebula, HDR


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Denný tranzit ISS

Prelet ISS popred Mesiac.

Další informace »