Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

HH 222: Mlhovina Vodopád

Uznání: Z. Levay (STScI/ AURA/ NASA), T.A. Rector (U. Alaska Anchorage) & H. Schweiker (NOAO/ AURA/ NSF), KPNO, NOAO

Jak vznikla mlhovina Vodopád? Nikdo neví. Tato struktura je vidět v NGC 1999 v komplexu Velkého molekulárního mračna v Orionu a je jednou z nejtajemnějších struktur na obloze. Tento protáhlý asi deset světelných let plynný proud s označením HH-222 emituje řadu neobvyklých barev. Jedna hypotéza praví, že tento plynný filament je výsledkem větru z mladé hvzědy, který dopadá na blízký molekulární mrak. To by ovšem nevysvětlovalo, proč se Vodopád a všechny slabší proudy zdánlivě sbíhají na jasném, ale netepelném rádiovém zdroji vlevo nahoře od zakřivené struktury. Další hypotéza praví, že tento neobvyklý rádiový zdroj je binární soustavou s bílým trpaslíkem, neutronovou hvězdou nebo černou dírou a že Vodopád je výtryskem z tohoto energetického systému. Takové systémy jsou ovšem typicky silnými zdroji rentgenového záření, ale žádné rentgenové paprsky nebyly detekovány. Záhada tedy v současnosti zůstává nerozřešena. Možná, že dobře zvolené budoucí pozorování a chytré podložené zdůvodnění v budoucnu odhalí skutečný původ tohoto záhadného snopku.

Štítky: HH-222, NGC 1999, Waterfall Nebula


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Orel, Štít, Had, Hadonoš, Štír, Váhy | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »