Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

HH 222: Mlhovina Vodopád

Uznání: Z. Levay (STScI/ AURA/ NASA), T.A. Rector (U. Alaska Anchorage) & H. Schweiker (NOAO/ AURA/ NSF), KPNO, NOAO

Jak vznikla mlhovina Vodopád? Nikdo neví. Tato struktura je vidět v NGC 1999 v komplexu Velkého molekulárního mračna v Orionu a je jednou z nejtajemnějších struktur na obloze. Tento protáhlý asi deset světelných let plynný proud s označením HH-222 emituje řadu neobvyklých barev. Jedna hypotéza praví, že tento plynný filament je výsledkem větru z mladé hvzědy, který dopadá na blízký molekulární mrak. To by ovšem nevysvětlovalo, proč se Vodopád a všechny slabší proudy zdánlivě sbíhají na jasném, ale netepelném rádiovém zdroji vlevo nahoře od zakřivené struktury. Další hypotéza praví, že tento neobvyklý rádiový zdroj je binární soustavou s bílým trpaslíkem, neutronovou hvězdou nebo černou dírou a že Vodopád je výtryskem z tohoto energetického systému. Takové systémy jsou ovšem typicky silnými zdroji rentgenového záření, ale žádné rentgenové paprsky nebyly detekovány. Záhada tedy v současnosti zůstává nerozřešena. Možná, že dobře zvolené budoucí pozorování a chytré podložené zdůvodnění v budoucnu odhalí skutečný původ tohoto záhadného snopku.

Štítky: HH-222, NGC 1999, Waterfall Nebula


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »