Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. duben 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. duben 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ranní západ Měsíce v Riu

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Když na klidné pobřežní vyhlídce minulé pondělí v Rio de Janeiro v Brazílii vycházelo Slunce, tak právě zapadal úplněk. Časné ranní zčervenalé sluneční paprsky v popředí osvětlují výběžek pobřeží jižního Atlantiku. Při pohledu na západ je plážistům dobře známá Ipanema a pod dvojitým vrcholem Morro Dois Irmãos (Hora dvou bratrů) hnízdí favela Vidigal. Tento pěkně sestavený obraz z mnohonásobných expozic s odstupem 6,5 minut zachycuje plynulý postup západu Měsíce. Mořští ptáci, kteří vyletěli za rozbřesku ze svých hnízd, jsou jenom na posledním políčku.

Štítky: Úplněk, Moonset, Rio de janeiro


26. vesmírný týden 2022

26. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 6. do 3. 7. 2022. Měsíc bude v novu a ještě předtím jej najdeme ráno poblíž Merkuru a Venuše. Ráno můžeme vidět všechny okem viditelné planety v pořadí, jak jdou od Slunce. Kometa C/2017 K2 (PanSTARRS) se pohybuje souhvězdím Hadonoše. BepiColombo podruhé minula Merkur. SLS byla plně natankována, na test se chystá Super Heavy. Ariane 5 opět úspěšná. První let čistě jihokorejské rakety. VZLÚSat-1 slaví pět let na orbitě. Před 65 lety se narodil český astronom Marek Wolf.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M63

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2022 získal snímek „M 63“, jehož autorem je Zdeněk Vojč       M 63. Nu, opravdu trochu nudné pojmenování. Příliš to nevylepší ani NGC 5055, i přes tolik pětek. Ale nebyli by to romantičtí astronomové, aby tomuto objektu na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2017 K2 PnaStarrs

Kométa je na snímku vľavo dole, vpravo hore je hviezda Cebalrai z Hadonosa.

Další informace »