Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. duben 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. duben 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Symfonie GRB 110328A

Credit: NASA, ESA, and A. Fruchter (STScI)

Když 28. března družice Země Swift detekovala ze zdroje GRB 110328A vzplanutí vysokofrekvenčního gama záření, tak náhle začala symfonie celoplanetárního pozorování. Když ten samý zdroj po 45 minutové přestávce zase vzplanul, bylo jasné, že toto není typický gama záblesk. Dvanáct hodin po prvních fanfárách astronomové pomocí 2,5 m dalekohledu NOT (Nordic Optical Telescope) zazvonili pozorováním optického protějšku. Počátkem příštího dne byla exploze zachycena v barytonově nízkých frekvencích rádiových vln parabolami radioteleskopu ELVA v USA. Později se do hry sledováním optického protějšku zapojilo mnoho optických dalekohledů, včetně 8 m dalekohledu Gemini Sever. Neobvyklý zdroj byl zaznamenán i ve vyšších rentgenových registrech observatoří Chandra a bezprostředně po celý týden následovaly sopránovější gama rejstříky. Pořízením tohoto snímku v optickém a infračerveném světle se k chóru přidal Hubblův kosmický dalekohled a potvrdil, že k záblesku došlo ve směru od galaxie s rudým posuvem 0,351. Pokud tato exploze s touto galaxií souvisí, tak nastala když byl vesmír starý asi dvě třetiny současného věku. Hodně se spekuluje, že tento neobvyklý gama záblesk přísluší hvězdě, kterou trhá superhmotná černá díra ve středu galaxie, přičemž záhadné charakteristiky této vzdálené detonace se nadále zkoumají.

Štítky: Gama vzplanutí, Multiwavelength, Swift, GRB 110328A


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »