Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. duben 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. duben 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Symfonie GRB 110328A

Credit: NASA, ESA, and A. Fruchter (STScI)

Když 28. března družice Země Swift detekovala ze zdroje GRB 110328A vzplanutí vysokofrekvenčního gama záření, tak náhle začala symfonie celoplanetárního pozorování. Když ten samý zdroj po 45 minutové přestávce zase vzplanul, bylo jasné, že toto není typický gama záblesk. Dvanáct hodin po prvních fanfárách astronomové pomocí 2,5 m dalekohledu NOT (Nordic Optical Telescope) zazvonili pozorováním optického protějšku. Počátkem příštího dne byla exploze zachycena v barytonově nízkých frekvencích rádiových vln parabolami radioteleskopu ELVA v USA. Později se do hry sledováním optického protějšku zapojilo mnoho optických dalekohledů, včetně 8 m dalekohledu Gemini Sever. Neobvyklý zdroj byl zaznamenán i ve vyšších rentgenových registrech observatoří Chandra a bezprostředně po celý týden následovaly sopránovější gama rejstříky. Pořízením tohoto snímku v optickém a infračerveném světle se k chóru přidal Hubblův kosmický dalekohled a potvrdil, že k záblesku došlo ve směru od galaxie s rudým posuvem 0,351. Pokud tato exploze s touto galaxií souvisí, tak nastala když byl vesmír starý asi dvě třetiny současného věku. Hodně se spekuluje, že tento neobvyklý gama záblesk přísluší hvězdě, kterou trhá superhmotná černá díra ve středu galaxie, přičemž záhadné charakteristiky této vzdálené detonace se nadále zkoumají.

Štítky: Gama vzplanutí, Multiwavelength, Swift, GRB 110328A


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »