Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. duben 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. duben 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vizuální efekty: Zázraky vesmíru

See Explanation. Click on the picture will display youtube video page.

Uznání a copyright: Burrell Durrant Hifle Design & Direction Limited;
Music Score: Timo Baker

Jaké vizuální efekty jsou v tomto videu? Efekty byly vytvořeny studiem BDH pro televizní program BBC Zázraky Vesmíru, ale na verzi nahoře umístěné na Vimeo jim chybí titulky. I tak se dá ve videu snadno identifikovat třeba Hubblův snímek mlhoviny Carina, který je vidět v 2:22, Krabí mlhovina v 7:45 a mlhovina Kočičí oko, která je vidět v 8:16. Vzdalování od spirální galaxie nastává asi v 4:00 a dechberoucí pohledy na spirální galaxii nastávají po 5:00. Pulsary a supernovy jsou k vidění kolem 9:00 a jsou opravdu nádherné. Dvojhvězdy s pulsarem a akrečním diskem začínají kolem 14:30. Potom se celé počítačem animované video rozzáří neznámými hvězdami, planetami a sekvencemi, kde neznámý plyn protéká neznámými místy. Co je například vyobrazeno kolem 13:00? Svými příspěvky na diskusní stránce APODu můžete pomoci vytvořit doprovodné vysvětlení videa.

Štítky: Země, Mt. Everest, Video, Nepal


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »