Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. duben 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. duben 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled z Everestu

Uznání a copyright: Roddy Mackenzie

Jaké by to bylo stát na vrcholu nejvyšší hory na Zemi? Zarolujte doprava a uvidíte celé takové panoráma. Blízko i daleko jsou vidět blízké i vzdálené zasněžené vrcholy hor, úžasné útesy, daleké náhorní plošiny, vrcholy mračen a tmavá modrá obloha. Mt. Everest se vypíná 8,85 kilometrů nad úrovní moře, zhruba do výše mezinárodních dopravních letů, ale méně, než 300 kilometrů dosahovaných raketoplány. Stovky lidí se pokoušelo a selhalo vystoupat na tohoto velikána, což se poprvé úspěšně podařilo v roce 1953. Vrcholu nyní dosáhlo asi 1000 lidí. Snímek nahoře pořídil Roddy Mackenzie, který vrchol zdolal v roce 1989. Mt. Everest se nachází v pohoří Himaláje v Nepálu. V domorodém jazyku Nepálu se tato hora jmenuje "Sagarmatha", což znamená "čelo oblohy."

Štítky: Země, Mt. Everest, Nepal


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »