Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. duben 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. duben 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled z Everestu

Uznání a copyright: Roddy Mackenzie

Jaké by to bylo stát na vrcholu nejvyšší hory na Zemi? Zarolujte doprava a uvidíte celé takové panoráma. Blízko i daleko jsou vidět blízké i vzdálené zasněžené vrcholy hor, úžasné útesy, daleké náhorní plošiny, vrcholy mračen a tmavá modrá obloha. Mt. Everest se vypíná 8,85 kilometrů nad úrovní moře, zhruba do výše mezinárodních dopravních letů, ale méně, než 300 kilometrů dosahovaných raketoplány. Stovky lidí se pokoušelo a selhalo vystoupat na tohoto velikána, což se poprvé úspěšně podařilo v roce 1953. Vrcholu nyní dosáhlo asi 1000 lidí. Snímek nahoře pořídil Roddy Mackenzie, který vrchol zdolal v roce 1989. Mt. Everest se nachází v pohoří Himaláje v Nepálu. V domorodém jazyku Nepálu se tato hora jmenuje "Sagarmatha", což znamená "čelo oblohy."

Štítky: Země, Mt. Everest, Nepal


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »