Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. duben 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. duben 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pulci z IC 410

Uznání a copyright: Mark Hanson

Tento teleskopický snímek ukazuje ve výrazných falešných barvách jinak slabou emisní mlhovinu IC 410. Jsou na ní i dva pozoruhodní obyvatelé kosmického rybníku z plynu a prachu vlevo nahoře od středu, pulci z IC 410. Tento obraz se skládá ze snímků pořízených přes široko i úzkopásmové filtry. Úzkopásmová data stopují atomy síry v červené, vodíku v zelené a kyslíku v modré barvě. Mlhovina samotná je částečně zakrytá prachem v popředí a obklopuje mladou galaktickou hvězdokupu NGC 1893, která vybuzuje záření plynu. Pulci se skládají z hustšího studeného plynu a prachu, mají délku kolem 10 světelných let, a jsou potenciálně místem vznikání nových hvězd. Jejich ohony vybíhají z centrálních oblastí kupy a opracovává je vítr a radiace hvězd kupy. IC 410 leží asi 12 000 světelných let daleko v souhvězdí Vozky (Auriga).

Štítky: Star-formation, Emisní mlhovina, Ic 410, Tadpoles, Ngc1893


50. vesmírný týden 2025

50. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 12. do 14. 12. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a ve středu po ránu projde přes hvězdu Regulus. Večer je nad jihem Saturn a přejde přes něj Titan. Jupiter je vidět téměř celou noc, podobně jako Uran. Poblíž Saturnu je slabý Neptun. Ráno je velmi nízko na jihovýchodě Merkur. Přes velké skvrny je aktivita Slunce nízká, přesto může nastat polární záře. Ranní komety trochu ruší svit Měsíce, večerní tmavá obloha jich ale také několik nabídne. Před 100 lety se narodil český astronom a meteorolog Ladislav Křivský.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Aktuální rozložení skvrn na Slunci.

Další informace »