Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. květen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trvalá elektrická bouře na Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak se vyvíjí opravdu velké bouře na Saturnu? Na zemi mohou hurikány trvat týdny, zatímco Velká rudá skvrna na Jupiteru existuje už více jak 150 let. Na Saturnu nyní bouřkový systém ustavil nový rekord v trvání, jelikož byl již pozorován déle jak 3 měsíce. Koncem listopadu 2007 byly z bouře na snímku nahoře pořízeném začátkem března 2008 zachyceny elektrické signály. Bouře má zhruba rozměr planety Země. Planetologové odhadují, že tato bouře probíhá i hluboko pod vrcholky Saturnových mračen. Snímek nahoře je vidět ve zvýrazněných barvách a kombinuje fialové a zelené světlo se světlem, které pro lidi příliš červené, než aby jej viděli. Vpravo nahoře jsou stíny rozsáhlé soustavy prstenců Saturnu. Při pečlivé prohlídce snímku uvidíte hned pod stínem prstence malý měsíc Janus. Pochopení počasí na jiných planetách pomáhá vědcům lépe porozumět počasí na Zemi. Pozorovatelé obřího světa prstenců v naší sluneční soustavě budou bouři sledovat, aby viděli, jak se bude vyvíjet a jak dlouho potrvá.

Štítky: Saturn, Blesk, Bouře


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »