Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. květen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trvalá elektrická bouře na Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak se vyvíjí opravdu velké bouře na Saturnu? Na zemi mohou hurikány trvat týdny, zatímco Velká rudá skvrna na Jupiteru existuje už více jak 150 let. Na Saturnu nyní bouřkový systém ustavil nový rekord v trvání, jelikož byl již pozorován déle jak 3 měsíce. Koncem listopadu 2007 byly z bouře na snímku nahoře pořízeném začátkem března 2008 zachyceny elektrické signály. Bouře má zhruba rozměr planety Země. Planetologové odhadují, že tato bouře probíhá i hluboko pod vrcholky Saturnových mračen. Snímek nahoře je vidět ve zvýrazněných barvách a kombinuje fialové a zelené světlo se světlem, které pro lidi příliš červené, než aby jej viděli. Vpravo nahoře jsou stíny rozsáhlé soustavy prstenců Saturnu. Při pečlivé prohlídce snímku uvidíte hned pod stínem prstence malý měsíc Janus. Pochopení počasí na jiných planetách pomáhá vědcům lépe porozumět počasí na Zemi. Pozorovatelé obřího světa prstenců v naší sluneční soustavě budou bouři sledovat, aby viděli, jak se bude vyvíjet a jak dlouho potrvá.

Štítky: Saturn, Blesk, Bouře


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »