Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn: Stíny sezónních slunečních hodin

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Saturnovy prstence tvoří jedny z největších známých slunečních hodin. Tyto sluneční hodiny ovšem určují jen roční období na Saturnu, nikoliv čas během dne. Při Saturnově rovnodennosti v roce 2009 tenké prstence nevrhaly na Saturn skoro žádné stíny, jelikož rovina prstenců mířila přímo ke Slunci. Jak Saturn pokračoval na své dráze kolem Slunce, tak se stíny prstenců postupně rozšířily a vrhají stíny dál na jih. Tyto stíny nejsou ze Země snadno viditelné, protože z našeho místa blízko Slunci prstence vždy brání stíny vidět. Obrázek nahoře byl pořízen v srpnu kosmickou sondou Cassini, která je nyní družicí Saturnu. Prstence samotné na snímku vypadají jako svislé čáry vpravo. Slunce daleko vpravo nahoře prosvítá prstenci a vrhá podmanivě komplexní stíny na jižní Saturn na snímku vlevo. Sonda Cassini zkoumá Saturn, jeho prstence a měsíce, už od roku 2004 a předpokládá se, že bude pokračovat přinejmenším do maximální elongace Saturnových stínů v roce 2017.

Štítky: Saturn, Prstence, Sundial


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »