Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn: Stíny sezónních slunečních hodin

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Saturnovy prstence tvoří jedny z největších známých slunečních hodin. Tyto sluneční hodiny ovšem určují jen roční období na Saturnu, nikoliv čas během dne. Při Saturnově rovnodennosti v roce 2009 tenké prstence nevrhaly na Saturn skoro žádné stíny, jelikož rovina prstenců mířila přímo ke Slunci. Jak Saturn pokračoval na své dráze kolem Slunce, tak se stíny prstenců postupně rozšířily a vrhají stíny dál na jih. Tyto stíny nejsou ze Země snadno viditelné, protože z našeho místa blízko Slunci prstence vždy brání stíny vidět. Obrázek nahoře byl pořízen v srpnu kosmickou sondou Cassini, která je nyní družicí Saturnu. Prstence samotné na snímku vypadají jako svislé čáry vpravo. Slunce daleko vpravo nahoře prosvítá prstenci a vrhá podmanivě komplexní stíny na jižní Saturn na snímku vlevo. Sonda Cassini zkoumá Saturn, jeho prstence a měsíce, už od roku 2004 a předpokládá se, že bude pokračovat přinejmenším do maximální elongace Saturnových stínů v roce 2017.

Štítky: Saturn, Prstence, Sundial


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »