Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn: Stíny sezónních slunečních hodin

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Saturnovy prstence tvoří jedny z největších známých slunečních hodin. Tyto sluneční hodiny ovšem určují jen roční období na Saturnu, nikoliv čas během dne. Při Saturnově rovnodennosti v roce 2009 tenké prstence nevrhaly na Saturn skoro žádné stíny, jelikož rovina prstenců mířila přímo ke Slunci. Jak Saturn pokračoval na své dráze kolem Slunce, tak se stíny prstenců postupně rozšířily a vrhají stíny dál na jih. Tyto stíny nejsou ze Země snadno viditelné, protože z našeho místa blízko Slunci prstence vždy brání stíny vidět. Obrázek nahoře byl pořízen v srpnu kosmickou sondou Cassini, která je nyní družicí Saturnu. Prstence samotné na snímku vypadají jako svislé čáry vpravo. Slunce daleko vpravo nahoře prosvítá prstenci a vrhá podmanivě komplexní stíny na jižní Saturn na snímku vlevo. Sonda Cassini zkoumá Saturn, jeho prstence a měsíce, už od roku 2004 a předpokládá se, že bude pokračovat přinejmenším do maximální elongace Saturnových stínů v roce 2017.

Štítky: Saturn, Prstence, Sundial


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »