Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn: Stíny sezónních slunečních hodin

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Saturnovy prstence tvoří jedny z největších známých slunečních hodin. Tyto sluneční hodiny ovšem určují jen roční období na Saturnu, nikoliv čas během dne. Při Saturnově rovnodennosti v roce 2009 tenké prstence nevrhaly na Saturn skoro žádné stíny, jelikož rovina prstenců mířila přímo ke Slunci. Jak Saturn pokračoval na své dráze kolem Slunce, tak se stíny prstenců postupně rozšířily a vrhají stíny dál na jih. Tyto stíny nejsou ze Země snadno viditelné, protože z našeho místa blízko Slunci prstence vždy brání stíny vidět. Obrázek nahoře byl pořízen v srpnu kosmickou sondou Cassini, která je nyní družicí Saturnu. Prstence samotné na snímku vypadají jako svislé čáry vpravo. Slunce daleko vpravo nahoře prosvítá prstenci a vrhá podmanivě komplexní stíny na jižní Saturn na snímku vlevo. Sonda Cassini zkoumá Saturn, jeho prstence a měsíce, už od roku 2004 a předpokládá se, že bude pokračovat přinejmenším do maximální elongace Saturnových stínů v roce 2017.

Štítky: Saturn, Prstence, Sundial


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »