Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn: Stíny sezónních slunečních hodin

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Saturnovy prstence tvoří jedny z největších známých slunečních hodin. Tyto sluneční hodiny ovšem určují jen roční období na Saturnu, nikoliv čas během dne. Při Saturnově rovnodennosti v roce 2009 tenké prstence nevrhaly na Saturn skoro žádné stíny, jelikož rovina prstenců mířila přímo ke Slunci. Jak Saturn pokračoval na své dráze kolem Slunce, tak se stíny prstenců postupně rozšířily a vrhají stíny dál na jih. Tyto stíny nejsou ze Země snadno viditelné, protože z našeho místa blízko Slunci prstence vždy brání stíny vidět. Obrázek nahoře byl pořízen v srpnu kosmickou sondou Cassini, která je nyní družicí Saturnu. Prstence samotné na snímku vypadají jako svislé čáry vpravo. Slunce daleko vpravo nahoře prosvítá prstenci a vrhá podmanivě komplexní stíny na jižní Saturn na snímku vlevo. Sonda Cassini zkoumá Saturn, jeho prstence a měsíce, už od roku 2004 a předpokládá se, že bude pokračovat přinejmenším do maximální elongace Saturnových stínů v roce 2017.

Štítky: Saturn, Prstence, Sundial


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »