Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barva IC 1795

Uznání a copyright: Bob and Janice Fera (Fera Photography)

Na tomto ostrém kosmickém portrétu jsou vidět mračna zářícího plynu a zakrývajícího prachu v IC 1795, což je hvězdotvorná oblast v severním souhvědí Kasiopeja (Cassiopeia). Mlhovina je též katalogizována jako NGC 896 a na snímku citlivou kamerou dlouhými expozicemi včetně záběru přes úzkopásmový filtr jsou v její dominantní červené barvě vidět pozoruhodné podrobnosti. Úzkopásmový filtr propouští pouze červené světlo H-alfa z vodíkových atomů. Atomy vodíku jsou ionizovány ultrafialovým světlem mladých energetických hvězd a při znovu zachycení volného elektronu a přestupu do nižšího energetického stavu vyzařují H-alfa světlo. Mlhovina IC 1795 se na obloze nachází nedaleko slavné Dvojité hvězdokupy v Perseu a sama je v blízkosti mlhoviny Srdce - IC 1805 jako součást většího komplexu hvězdotvorných oblastí, který se nachází na okraji velkého molekulárního mračna. Komplex se prostírá v Perseově spirálním ramenu naší Mléčné dráhy ve vzdálenosti asi 6000 světelných let. V této vzdálenosti by snímek IC 1795 zabíral asi 70 světelných let.

Štítky: Star-formation, H alpha, Narrow-band, Ic1795, Ngc 896


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »