Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barva IC 1795

Uznání a copyright: Bob and Janice Fera (Fera Photography)

Na tomto ostrém kosmickém portrétu jsou vidět mračna zářícího plynu a zakrývajícího prachu v IC 1795, což je hvězdotvorná oblast v severním souhvědí Kasiopeja (Cassiopeia). Mlhovina je též katalogizována jako NGC 896 a na snímku citlivou kamerou dlouhými expozicemi včetně záběru přes úzkopásmový filtr jsou v její dominantní červené barvě vidět pozoruhodné podrobnosti. Úzkopásmový filtr propouští pouze červené světlo H-alfa z vodíkových atomů. Atomy vodíku jsou ionizovány ultrafialovým světlem mladých energetických hvězd a při znovu zachycení volného elektronu a přestupu do nižšího energetického stavu vyzařují H-alfa světlo. Mlhovina IC 1795 se na obloze nachází nedaleko slavné Dvojité hvězdokupy v Perseu a sama je v blízkosti mlhoviny Srdce - IC 1805 jako součást většího komplexu hvězdotvorných oblastí, který se nachází na okraji velkého molekulárního mračna. Komplex se prostírá v Perseově spirálním ramenu naší Mléčné dráhy ve vzdálenosti asi 6000 světelných let. V této vzdálenosti by snímek IC 1795 zabíral asi 70 světelných let.

Štítky: Star-formation, H alpha, Narrow-band, Ic1795, Ngc 896


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »