Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

MAGICké stopy hvězd

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Na noční surrealistické časosběrné obloze nad observatoří Roque de los Muchachos na kanárském ostrově La Palma jsou vidět barevné oblouky stop hvězd. Stopy hvězd jsou odrazem denní rotace Země kolem své osy a stopy těchto hvězd se také odrážejí v jednom z dvojice vícezrcadlových dalekohledů MAGIC o průměru 17 metrů. Samotný dalekohled MAGIC (Major Atmospheric Gamma Imaging Cherenkov) je určen k detekci záření gama, fotonů s energií 100 miliardkrát větší, než je energie viditelného světla. Jak vysokoenergetické gama parsky dopadají do vysokých vrstev atmosféry, tak vytvářejí spršky vysokoenergetických částic. Rychlá kamera s pomocí složeného zrcadla podrobně monitoruje krátké záblesky optického světla zvaného Čerenkovovo záření vyvolaného atmosférickou sprškou částic. Astronomové pak nakonec mohou přiřadit optické záblesky ke kosmickým zdrojům extrémních gama paprsků.

Štítky: Gama záření, Stopy hvězd, Dalekohled, Cherenkov, Magic, Iac


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »