Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4565: Galaxie z boku

Uznání a copyright: Bob Franke

Vznešená spirální galaxie NGC 4565 je z planety Země vidět z boku. Pro svůj úzký profil je též známa jako Jehlová galaxie a pro svoji jasnost bývá zastávkou mnoha teleskopických procházek po severní obloze v slabém, ale dobře učesaném souhvězdí Vlasy Bereniky (Coma Berenices). Tento ostrý, barevný snímek ukazuje jádro s centrální výdutí galaxie proťaté zakrývajícími pásy prachu, který protkává tenkou galaktickou rovinu NGC 4565. V pěkném zorném poli je směs dalších galaxií pozadí a vpravo dole je sousedící galaxie NGC 4562. Samotná NGC 4565 leží asi 40 miliónů světelných let daleko a měří asi 100 000 světelných let. Jelikož lze NGC 4565 snadno spatřit i malým dalekohledem, tak ho pozorovatelé oblohy považují za prominentní objekt na nebi, který Messier minul.

Štítky: Spirální galaxie, Ngc 4565, Edge-on galaxy


31. vesmírný týden 2025

31. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 7. do 3. 8. 2025. Měsíc dorůstající do první čtvrti je nízko na večerní obloze. Mars již večer prakticky zmizel z dohledu. Zbývá tedy pohled na planety ráno, kde je nejvýše Saturn a níže Venuše a Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Místy, zatím na tmavé obloze, můžeme především nad ránem spatřit nějaké první Perseidy. Falcon 9 startující s družicemi TRACERS zažil odklad kvůli výpadku proudu a poté vytvořil na obloze světelný sloup. Padáky mise ExoMars otestovány. Před 30 lety letěla družice Magion 4 a před 415 lety nakreslil Galileo cosi kolem Saturnu, šlo o první záznam prstenců.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Trifid

29.6.2025 1:33 exp. 10 min. (60 x 10 sek.)

Další informace »