Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Malebný přechod Venuše

Uznání a copyright: David Cortner

Vzácný přechod Venuše přes sluneční koutouč v roce 2004 byla jedna z nejlépe fotografovaných událostí na obloze v historii. Z oblastí, kde bylo možno přechod pozorovat: z Evropy a většiny Ásie, Afriky a Severní Ameriky, přišla záplava jak vědeckých, tak i uměleckých snímků. Vědecky vzato, fotografové Slunce potvrdili, že jev černé kapky se opravdu více vztahuje k pozorovací čistotě kamery nebo dalekohledu, než k atmosféře Venuše. Umělecky vzato by se snímky daly rozdělit do několika kategorií. První zachycuje přechod před vysoce podrobně zobrazeným Sluncem. Další kategorie zachycuje dva výskyty, jako třeba současná silueta Venuše a letadla nebo Venuše a Mezinárodní kosmická stanice na nízké oběžné dráze Země. Třetí druh snímků zahrnuje příhodné uspořádání zajímavě vypadajících mraků, jak je vidět na snímku nahoře, který byl pořízen ze Severní Karolíny v USA. Příští přechod Venuše přes Slunce nastane v červnu 2012.

Štítky: Venuše, Slunce, Přechod


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »