Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Malebný přechod Venuše

Uznání a copyright: David Cortner

Vzácný přechod Venuše přes sluneční koutouč v roce 2004 byla jedna z nejlépe fotografovaných událostí na obloze v historii. Z oblastí, kde bylo možno přechod pozorovat: z Evropy a většiny Ásie, Afriky a Severní Ameriky, přišla záplava jak vědeckých, tak i uměleckých snímků. Vědecky vzato, fotografové Slunce potvrdili, že jev černé kapky se opravdu více vztahuje k pozorovací čistotě kamery nebo dalekohledu, než k atmosféře Venuše. Umělecky vzato by se snímky daly rozdělit do několika kategorií. První zachycuje přechod před vysoce podrobně zobrazeným Sluncem. Další kategorie zachycuje dva výskyty, jako třeba současná silueta Venuše a letadla nebo Venuše a Mezinárodní kosmická stanice na nízké oběžné dráze Země. Třetí druh snímků zahrnuje příhodné uspořádání zajímavě vypadajících mraků, jak je vidět na snímku nahoře, který byl pořízen ze Severní Karolíny v USA. Příští přechod Venuše přes Slunce nastane v červnu 2012.

Štítky: Venuše, Slunce, Přechod


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko AR2871

Slnko-oblasť AR2871 dva dni po erupcii.

Další informace »