Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

MACS 1206: Gravitační čočka z kupy galaxií

Uznání: NASA, ESA, M. Postman (STScI), and the CLASH Team

Pro galaxii je obtížné se skrývat za kupou galaxií. Gravitace bližší kupy totiž působí jako velká čočka, kolem po stranách přitahuje obrazy vzdálené galaxie a značně je bortí. Toto je pouze jeden případ pozorovaný na nedávno zveřejněném snímku nahoře z přehlídky CLASH z Hubblova kosmického dalekohledu. Kupa MACS J1206.2-0847 se skládá z mnoha galaxií a jako čočka zobrazuje žlutočervenou galaxii pozadí do velkého oblouku vpravo. Pečlivá prohlídka snímku ukáže přinejmenším několik dalších čočkou zobrazených galaxií pozadí, mnoho z nich se jeví jako vychýlené snopy. Kupa v popředí může vytvořit tak hladké oblouky jen tehdy, pokud je hmota v ní spojitě rozložená temná hmota a tudíž není v kupě galaxií viditelně koncentrována. Analýza poloh těchto gravitačních oblouků také astronomům poskytuje metodu k odhadování distribuce temné hmoty v kupách galaxií a umožňuje z ní odvodit, kdy se tyto obří konglomeráty galaxií začaly tvořit.

Štítky: Kupa galaxií, Gravitační čočky, MACS 1206


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter a Mars

Newton 150/750 +ZWO kamera ASI 178 MC + Barlow 2x

Další informace »