Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

MACS 1206: Gravitační čočka z kupy galaxií

Uznání: NASA, ESA, M. Postman (STScI), and the CLASH Team

Pro galaxii je obtížné se skrývat za kupou galaxií. Gravitace bližší kupy totiž působí jako velká čočka, kolem po stranách přitahuje obrazy vzdálené galaxie a značně je bortí. Toto je pouze jeden případ pozorovaný na nedávno zveřejněném snímku nahoře z přehlídky CLASH z Hubblova kosmického dalekohledu. Kupa MACS J1206.2-0847 se skládá z mnoha galaxií a jako čočka zobrazuje žlutočervenou galaxii pozadí do velkého oblouku vpravo. Pečlivá prohlídka snímku ukáže přinejmenším několik dalších čočkou zobrazených galaxií pozadí, mnoho z nich se jeví jako vychýlené snopy. Kupa v popředí může vytvořit tak hladké oblouky jen tehdy, pokud je hmota v ní spojitě rozložená temná hmota a tudíž není v kupě galaxií viditelně koncentrována. Analýza poloh těchto gravitačních oblouků také astronomům poskytuje metodu k odhadování distribuce temné hmoty v kupách galaxií a umožňuje z ní odvodit, kdy se tyto obří konglomeráty galaxií začaly tvořit.

Štítky: Kupa galaxií, Gravitační čočky, MACS 1206


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »