Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Video: Téměř rychlostí světla

Uznání a copyright: Antony Searle & Craig Savage (ANU)

Jak by vypadalo cestování téměř rychlostí světla? Objevily by se podivné vizuální efekty, jak je zdokumentováno na relativisticky přesné animaci nahoře. Zaprvé, relativistická aberace by způsobila, že objekty by se objevovaly nahuštěné před vámi. Dále, Dopplerův posun by způsobil, že by barvy objektů vepředu zmodraly a barvy objektů vzadu by se posunuly směrem k červené. Podobně by se svět před vámi zdál neobvykle rychle pohybovat, zatímco svět za vámi by se zdál pohybovat pomaleji. U objektů po stránách se zdá, že rotují, takže se stávají viditelnými povrchy normálně skryté. Jelikož je ale konstantní pohyb relativní, tak stejné efekty by nastaly, když byste zůstali na místě a celý svět by se řítil na vás.

Štítky: Special relativity, Speed of light, Video, Abberation


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »