Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Drakonidy nad Španělskem

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado (TWAN)

Co znamenají ty čáry na obloze? Jsou to meteory z roje Drakonid, který měl tento měsíc maximum. Kompozitní snímek nahoře zachytil během 90 minut početné meteory nad Keltskými ruinami Capote v provincii Badajoz ve Španělsku. Částice, které tyto meteory způsobují, mají typicky velikost oblázku a byly vyvrženy před dlouhou dobou z jádra komety 21P/Giacobini-Zinner. Dráhu většiny meteorů nahoře lze zpátky vystopovat do jediného radiantu v souhvězdí Draka (Draco). Zprávy o letošním roji Drakonid ukazují, že byl neobyčejně dobrý, přičemž se jeho aktivita koncentrovala 8. října kolem 20 UT. Roj Drakonid byl v nedávné historii nejintenzivnější v letech 1933 a 1946, kdy byly zaznamenány tisíce meteorů za hodinu, jelikož se Země tehdy pohroužila do zvláště hustých proudů trosek komety. I když Drakonidy nastávají každý říjen, tak je obvykle obtížné předpovědět, jak aktivní ten který rok roj bude.

Štítky: Meteorický roj, Spain, Draconids


28. vesmírný týden 2024

28. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 7. do 14. 7. 2024. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Na večerní obloze bude jen velmi nízko nad obzorem. Ráno je nejvýše planeta Saturn, nízko nad východem i Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Na večerní obloze je zajímavá kometa 13P/Olbers. Ke svému prvnímu startu je připravena evropská raketa Ariane 6. Raketa Firefly Alpha má na kontě druhý plně úspěšný start. Také další rakety z USA, Číny a Japonska vynesly úspěšně své náklady. Starliner zůstane u ISS do druhé poloviny července. Před 45 lety zanikla stanice Skylab a Voyager 2 minul Jupiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »