Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Drakonidy nad Španělskem

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado (TWAN)

Co znamenají ty čáry na obloze? Jsou to meteory z roje Drakonid, který měl tento měsíc maximum. Kompozitní snímek nahoře zachytil během 90 minut početné meteory nad Keltskými ruinami Capote v provincii Badajoz ve Španělsku. Částice, které tyto meteory způsobují, mají typicky velikost oblázku a byly vyvrženy před dlouhou dobou z jádra komety 21P/Giacobini-Zinner. Dráhu většiny meteorů nahoře lze zpátky vystopovat do jediného radiantu v souhvězdí Draka (Draco). Zprávy o letošním roji Drakonid ukazují, že byl neobyčejně dobrý, přičemž se jeho aktivita koncentrovala 8. října kolem 20 UT. Roj Drakonid byl v nedávné historii nejintenzivnější v letech 1933 a 1946, kdy byly zaznamenány tisíce meteorů za hodinu, jelikož se Země tehdy pohroužila do zvláště hustých proudů trosek komety. I když Drakonidy nastávají každý říjen, tak je obvykle obtížné předpovědět, jak aktivní ten který rok roj bude.

Štítky: Meteorický roj, Spain, Draconids


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sraz planet

Cca hodinu po západu Slunce...

Další informace »