Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ohony komety Garradd

Uznání a copyright: Gregg Ruppel

Na večerní obloze nyní podává kometa Garradd (C/2009 P1) trvalý výkon, je sice pod viditelností pouhým okem, ale je dobrým objektem pro triedry a malé dalekohledy. Teleskopické snímky jako je tento kompozit z 15. října zachycují kometu s nádhernou zelenou komou, s více ohony a se závojem na pozadí slabých hvězd. Zorné pole u jižní hranice souhvězdí Herkules má něco přes 1 stupeň, neboli dva úplňky. Záhadně velká kometa P1 Garradd je nyní vzdálená asi 16 světelných minut (2 astronomické jednotky) a při průletu vnitřní Sluneční soustavou se moc nepřiblíží ani k Zemi ani ke Slunci. V důsledku toho zůstane pouze v dosahu dalekohledů, bude se pohybovat jen pomalu a v nadcházejících měsících zůstane s souhvězdí Herkules.

Štítky: Kometa, Hercules, Garradd, C/2009 p1


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »