Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ohony komety Garradd

Uznání a copyright: Gregg Ruppel

Na večerní obloze nyní podává kometa Garradd (C/2009 P1) trvalý výkon, je sice pod viditelností pouhým okem, ale je dobrým objektem pro triedry a malé dalekohledy. Teleskopické snímky jako je tento kompozit z 15. října zachycují kometu s nádhernou zelenou komou, s více ohony a se závojem na pozadí slabých hvězd. Zorné pole u jižní hranice souhvězdí Herkules má něco přes 1 stupeň, neboli dva úplňky. Záhadně velká kometa P1 Garradd je nyní vzdálená asi 16 světelných minut (2 astronomické jednotky) a při průletu vnitřní Sluneční soustavou se moc nepřiblíží ani k Zemi ani ke Slunci. V důsledku toho zůstane pouze v dosahu dalekohledů, bude se pohybovat jen pomalu a v nadcházejících měsících zůstane s souhvězdí Herkules.

Štítky: Kometa, Hercules, Garradd, C/2009 p1


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »