Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. září 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. září 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Garradd a Věšák

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo

Kometa Garradd (C/2009 P1) při svém průletu noční pozemskou oblohou minulý víkend navštívila toto nádherné pole hvězd v Mléčné dráze v souhvězdí Lištičky. V tomto malebném koutu oblohy jsou hvězdy asterismu známého jako Věšák na kabát, přičemž ohon komety míří na jihovýchod. Věšák kabátů je též znám jako Al Sufiho hvězdokupa, ovšem nejspíš jde o náhodné uskupení a nikoliv o kupu nějak souvisejících hvězd. Ozdobou pole je ovšem otevřená hvězdokupa NGC 6802 napravo od Věšáku, u okraje snímku. Kometu Garradd není sice možné vidět pouhým okem, ale se svou 7. magnitudou je dobrým cílem pro triedry a malé dalekohledy. Nicméně měsíčním světlem ozářená obloha dělá kometu tento týden hůře viditelnou.

Štítky: Hvězdokupa, Kometa, Coat Hanger, Garradd, C/2009 p1, Ngc6802


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »