Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

CMBR Dipól: Jízda vesmírem

Credit: DMR, COBE, NASA, Four-Year Sky Map

Naše Země nestojí. Pohybuje se kolem Slunce. Slunce obíhá kolem středu Mléčné dráhy. Mléčná dráha obíhá v Místní skupině Galaxií. Místní skupina galaxií padá ke Kupě galaxií v Panně. Ale tyto rychlosti jsou menší než rychlost, kterou se všechny ty objekty spolu pohybují vůči CMBR (cosmic microwave background radiation). Na celooblohové mapě z družice COBE se záření ve směru pohybu Země jeví s modrým posunem a je tudíž teplejší, zatímco záření na opačné straně oblohy má červený posun a je tedy chladnější. Mapa ukazuje, že se Místní skupina vůči tomuto prvopočátečnímu záření pohybuje rychlostí asi 600 kilometrů za sekundu. Tak vysokou rychlost nikdo nečekal a její hodnota není stále vysvětlena. Proč se pohybujeme tak rychle? Co tam je?

Štítky: COBE, Mikrovlnné pozadí, Dipole


43. vesmírný týden 2024

43. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 10. do 27. 10. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a trochu ruší pozorování meteorického roje Orionid. Na večerní obloze je slábnoucí kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), druhá kometa C/2024 S1 (ATLAS) se ještě úplně nerozpadla. Brzy po Slunci zapadá večer Venuše, Saturn vrcholí nad jihem a Jupiter a Mars jsou nejlépe vidět v druhé polovině noci. Slunce své nejlepší skvrny zatím ukrývá na odvrácené polokouli. Očekáváme návrat Crew Dragonu z ISS (přistání mise Crew-8).

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2024 obdržel snímek „Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety“, jehož autorem je Robert Barsa.     18. září 2024 v ranních hodinách se nad jednou z nejvýznamnějších památek východního Slovenska, Dómem svaté Alžběty v

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS

ohnisko 52,5mm, složeno 64 snímků

Další informace »