Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

CMBR Dipól: Jízda vesmírem

Credit: DMR, COBE, NASA, Four-Year Sky Map

Naše Země nestojí. Pohybuje se kolem Slunce. Slunce obíhá kolem středu Mléčné dráhy. Mléčná dráha obíhá v Místní skupině Galaxií. Místní skupina galaxií padá ke Kupě galaxií v Panně. Ale tyto rychlosti jsou menší než rychlost, kterou se všechny ty objekty spolu pohybují vůči CMBR (cosmic microwave background radiation). Na celooblohové mapě z družice COBE se záření ve směru pohybu Země jeví s modrým posunem a je tudíž teplejší, zatímco záření na opačné straně oblohy má červený posun a je tedy chladnější. Mapa ukazuje, že se Místní skupina vůči tomuto prvopočátečnímu záření pohybuje rychlostí asi 600 kilometrů za sekundu. Tak vysokou rychlost nikdo nečekal a její hodnota není stále vysvětlena. Proč se pohybujeme tak rychle? Co tam je?

Štítky: COBE, Mikrovlnné pozadí, Dipole


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »