Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

CMBR Dipól: Jízda vesmírem

Credit: DMR, COBE, NASA, Four-Year Sky Map

Naše Země nestojí. Pohybuje se kolem Slunce. Slunce obíhá kolem středu Mléčné dráhy. Mléčná dráha obíhá v Místní skupině Galaxií. Místní skupina galaxií padá ke Kupě galaxií v Panně. Ale tyto rychlosti jsou menší než rychlost, kterou se všechny ty objekty spolu pohybují vůči CMBR (cosmic microwave background radiation). Na celooblohové mapě z družice COBE se záření ve směru pohybu Země jeví s modrým posunem a je tudíž teplejší, zatímco záření na opačné straně oblohy má červený posun a je tedy chladnější. Mapa ukazuje, že se Místní skupina vůči tomuto prvopočátečnímu záření pohybuje rychlostí asi 600 kilometrů za sekundu. Tak vysokou rychlost nikdo nečekal a její hodnota není stále vysvětlena. Proč se pohybujeme tak rychle? Co tam je?

Štítky: COBE, Mikrovlnné pozadí, Dipole


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »