Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Abell 2218: Kupa galaxií jako čočka

Uznání: Andrew Fruchter (STScI) et al., WFPC2, HST, NASA Digitally reprocessed: Al Kelly

Co jsou to za podivná vlákna? To jsou galaxie pozadí. Gravitace ohýbá světlo a tak umožňuje velkým kupám galaxií působit jako dalekohledy a bortit obrazy galaxií do protáhlých pramenů. Téměř všechny jasné objekty na tomto snímku z Hubblova kosmického dalekohledu jsou galaxie z kupy známé jako Abell 2218. Tato kupa je tak hmotná a tak kompaktní, že její gravitace ohýbá a soustřeďuje světlo z galaxií, které leží za ní. Výsledkem jsou mnohonásobné obrazy těchto galaxií pozadí zborcené do dlouhých slabých oblouků, jde o jev čočky analogický pozorování vzdálené pouliční lampy sklenkou vína. Kupa galaxií Abell 2218 je vzdálená asi 3 miliardy světelných let v severním souhvězdí Draka (Draco). Zvětšení touto kupou jako dalekohledem astronomům umožnilo detekovat galaxii ve vzdálenosti odpovídající rudému posuvu 5,58.

Štítky: Kupa galaxií, Gravitační čočky, Abell 2218


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »