Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slunovratový východ ve Stonehenge

Uznání a copyright: Max Alexander, STFC, SPL

Slunce dnes dosáhne na pozemské obloze svého nejsevernějšího bodu. Toto datum se tradičně nazývá slunovrat a označuje změnu ročního období z jara na léto na severní polokouli Země a z podzimu na zimu na jižní polokouli. Snímek nahoře byl pořízen v letním slunovratovém týdnu v roce 2008 ve Stonehenge ve Velké Británii a zachycuje malebný východ včetně mlhy, stromů, mraků, kamenů umístěných před 4500 lety a 5 miliard let starým velkým zářícím světlem. I přes precesi zemské rotační osy během milénií Slunce nadále vychází nad Stonehenge v astronomicky významné poloze.

Štítky: Slunovrat, Východ slunce, Stonehenge


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »