Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slunovratový východ ve Stonehenge

Uznání a copyright: Max Alexander, STFC, SPL

Slunce dnes dosáhne na pozemské obloze svého nejsevernějšího bodu. Toto datum se tradičně nazývá slunovrat a označuje změnu ročního období z jara na léto na severní polokouli Země a z podzimu na zimu na jižní polokouli. Snímek nahoře byl pořízen v letním slunovratovém týdnu v roce 2008 ve Stonehenge ve Velké Británii a zachycuje malebný východ včetně mlhy, stromů, mraků, kamenů umístěných před 4500 lety a 5 miliard let starým velkým zářícím světlem. I přes precesi zemské rotační osy během milénií Slunce nadále vychází nad Stonehenge v astronomicky významné poloze.

Štítky: Slunovrat, Východ slunce, Stonehenge


3. vesmírný týden 2019

3. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 1. do 20. 1. 2019. Měsíc bude dorůstat k úplňku. Blíží se úplné zatmění v noci na pondělí 21. ledna. Večer je vidět Mars, ráno se k sobě blíží Venuše a Jupiter. Chang’e 4 a Yutu 2 fungují a zažijí první měsíční noc. Seismometr SEIS sondy InSight se připravuje na měření. Sonda New Horizons opět posílá data. Síť Iridium-NEXT je hotova. Před 50 lety byl objeven první optický protějšek pulsaru, a to ve známé Krabí mlhovině.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2018 obdržel snímek „Venuše“, jehož autorem je Jan Klečka     Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na Moravě,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimní rudí skřítci nad jaderským mořem

Další informace »