Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ostrovy čtyř hor z výšky

Uznání a copyright: Earth Observatory, NASA, Terra satellite, ASTER; Processing by: Jesse Allen & Robert Simmon

Naši Zemi pokrývají sopky. Sopky jsou díry v chladném zemském povrchu, odkud někdy náhle vychází horká tekutá hornina. Na snímku nahoře z kamery ASTER na palubě družice NASA Terra jsou z výše vidět zasněžené vulkány, které tvoří malebné Ostrovy čtyř hor na Aleutských ostrovech na Aljašce v USA. Na těchto ostrovech je neúnavná aktivní sopka Mt. Cleveland, která se nyní sleduje, zda emituje mračno popela, který by mohl ovlivňovat leteckou dopravu nad částmi Severní Ameriky. Při bližším pohledu na Mt. Cleveland je ve středu vidět červená skalnatá základna, bílý, sněhem pokrytý vrchol, světlou vlečku plynu a prachu a tmavé pásy, kde padá či teče popel a struska. V průběhu turbulentní historie Země byly na jejím povrchu aktivní zřejmě milióny sopek a asi 20 sopek je kdykoliv aktivních dokonce i dnes.

Štítky: Volcanoes, Islands, Mt. Cleveland


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »