Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ostrovy čtyř hor z výšky

Uznání a copyright: Earth Observatory, NASA, Terra satellite, ASTER; Processing by: Jesse Allen & Robert Simmon

Naši Zemi pokrývají sopky. Sopky jsou díry v chladném zemském povrchu, odkud někdy náhle vychází horká tekutá hornina. Na snímku nahoře z kamery ASTER na palubě družice NASA Terra jsou z výše vidět zasněžené vulkány, které tvoří malebné Ostrovy čtyř hor na Aleutských ostrovech na Aljašce v USA. Na těchto ostrovech je neúnavná aktivní sopka Mt. Cleveland, která se nyní sleduje, zda emituje mračno popela, který by mohl ovlivňovat leteckou dopravu nad částmi Severní Ameriky. Při bližším pohledu na Mt. Cleveland je ve středu vidět červená skalnatá základna, bílý, sněhem pokrytý vrchol, světlou vlečku plynu a prachu a tmavé pásy, kde padá či teče popel a struska. V průběhu turbulentní historie Země byly na jejím povrchu aktivní zřejmě milióny sopek a asi 20 sopek je kdykoliv aktivních dokonce i dnes.

Štítky: Volcanoes, Islands, Mt. Cleveland


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »