Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ostrovy čtyř hor z výšky

Uznání a copyright: Earth Observatory, NASA, Terra satellite, ASTER; Processing by: Jesse Allen & Robert Simmon

Naši Zemi pokrývají sopky. Sopky jsou díry v chladném zemském povrchu, odkud někdy náhle vychází horká tekutá hornina. Na snímku nahoře z kamery ASTER na palubě družice NASA Terra jsou z výše vidět zasněžené vulkány, které tvoří malebné Ostrovy čtyř hor na Aleutských ostrovech na Aljašce v USA. Na těchto ostrovech je neúnavná aktivní sopka Mt. Cleveland, která se nyní sleduje, zda emituje mračno popela, který by mohl ovlivňovat leteckou dopravu nad částmi Severní Ameriky. Při bližším pohledu na Mt. Cleveland je ve středu vidět červená skalnatá základna, bílý, sněhem pokrytý vrchol, světlou vlečku plynu a prachu a tmavé pásy, kde padá či teče popel a struska. V průběhu turbulentní historie Země byly na jejím povrchu aktivní zřejmě milióny sopek a asi 20 sopek je kdykoliv aktivních dokonce i dnes.

Štítky: Volcanoes, Islands, Mt. Cleveland


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »