Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západ slunce z Mezinárodní kosmické stanice

Uznání: Expedition 23 Crew, NASA

Co je to za zvláštní barevné pásy, které jsou vidět z Mezinárodní kosmické stanice? Slunce zapadá přes zemskou atmosféru. Na snímku nahoře, je západ slunce, který minulý měsíc zachytila posádka Expedice 23 a který ukazuje do jasných podrobností mnoho vrstev řídké zemské atmosféry. Spodní část obrázku protíná část Země, která zakouší noc. To, co je nad ní vidět v temné oranžové a žluté je zemská troposféra, která obsahuje 80 procent hmoty atmosféry a téměř všechna oblaka na obloze. Nad troposférou je jako bílý pás vidět stratosféra, část zemské atmosféry, kde létají letadla a někdy se vznášejí baktérie. Nad stratosférou jsou jako světle modrý pás vidět vyšší a řidší atmosférické vrstvy, které postupně slábnou do chladného, temného vakua vnějšího vesmíru. Západ slunce není pro obyvatele Mezinárodní kosmické stanice neznámým pohledem, jelikož nastává až 16 krát denně.

Štítky: Zemská atmosféra, Západ slunce, ISS, Mouse over


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc před první čtvrtí

Další informace »