Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západ slunce z Mezinárodní kosmické stanice

Uznání: Expedition 23 Crew, NASA

Co je to za zvláštní barevné pásy, které jsou vidět z Mezinárodní kosmické stanice? Slunce zapadá přes zemskou atmosféru. Na snímku nahoře, je západ slunce, který minulý měsíc zachytila posádka Expedice 23 a který ukazuje do jasných podrobností mnoho vrstev řídké zemské atmosféry. Spodní část obrázku protíná část Země, která zakouší noc. To, co je nad ní vidět v temné oranžové a žluté je zemská troposféra, která obsahuje 80 procent hmoty atmosféry a téměř všechna oblaka na obloze. Nad troposférou je jako bílý pás vidět stratosféra, část zemské atmosféry, kde létají letadla a někdy se vznášejí baktérie. Nad stratosférou jsou jako světle modrý pás vidět vyšší a řidší atmosférické vrstvy, které postupně slábnou do chladného, temného vakua vnějšího vesmíru. Západ slunce není pro obyvatele Mezinárodní kosmické stanice neznámým pohledem, jelikož nastává až 16 krát denně.

Štítky: Zemská atmosféra, Západ slunce, ISS, Mouse over


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »