Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západ slunce z Mezinárodní kosmické stanice

Uznání: Expedition 23 Crew, NASA

Co je to za zvláštní barevné pásy, které jsou vidět z Mezinárodní kosmické stanice? Slunce zapadá přes zemskou atmosféru. Na snímku nahoře, je západ slunce, který minulý měsíc zachytila posádka Expedice 23 a který ukazuje do jasných podrobností mnoho vrstev řídké zemské atmosféry. Spodní část obrázku protíná část Země, která zakouší noc. To, co je nad ní vidět v temné oranžové a žluté je zemská troposféra, která obsahuje 80 procent hmoty atmosféry a téměř všechna oblaka na obloze. Nad troposférou je jako bílý pás vidět stratosféra, část zemské atmosféry, kde létají letadla a někdy se vznášejí baktérie. Nad stratosférou jsou jako světle modrý pás vidět vyšší a řidší atmosférické vrstvy, které postupně slábnou do chladného, temného vakua vnějšího vesmíru. Západ slunce není pro obyvatele Mezinárodní kosmické stanice neznámým pohledem, jelikož nastává až 16 krát denně.

Štítky: Zemská atmosféra, Západ slunce, ISS, Mouse over


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »