Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červenec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červenec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Příběh dvou polokoulí

Uznání a copyright: Tunç Tezel and Stéphane Guisard (TWAN)

Toto zvláštní panoráma vzniklo na základě výzvy nalézt nejtemnější oblohu na planetě Zemi. Mozaika vytváří sendvič ze dvou obzorů, které jsou vidět na celooblohových snímcích pořízených ze severní polokoule na Kanárských ostrovech v La Palma (nahoře) a z jižní polokoule z vysoké pouště Atacama mezi dvěma polokoulemi Mléčné dráhy. Fotografem zvolené lokality nabídly tmavou oblohu na observatoři Roque de los Muchachos na La Palma a na observatoři Paranal v Chile. Tato volba také umožnila umístit směr k severnímu a jižnímu galaktickému pólu Mléčné dráhy poblíž místního zenitu. Tím se slabá, difuzní záře roviny Mléčné dráhy vymezila k hornatým obzorům. Výsledkem je ještě slabší pás světla ve tvaru S osvětlovaný slunečním světlem rozptylovaným na částicích prachu podél roviny ekliptiky Sluneční soustavy, který lze sledovat jak na severní, tak na jižní obloze.

Štítky: Mléčná dráha, Ekliptika, Allsky, Dark sky


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »