Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červenec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červenec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Příběh dvou polokoulí

Uznání a copyright: Tunç Tezel and Stéphane Guisard (TWAN)

Toto zvláštní panoráma vzniklo na základě výzvy nalézt nejtemnější oblohu na planetě Zemi. Mozaika vytváří sendvič ze dvou obzorů, které jsou vidět na celooblohových snímcích pořízených ze severní polokoule na Kanárských ostrovech v La Palma (nahoře) a z jižní polokoule z vysoké pouště Atacama mezi dvěma polokoulemi Mléčné dráhy. Fotografem zvolené lokality nabídly tmavou oblohu na observatoři Roque de los Muchachos na La Palma a na observatoři Paranal v Chile. Tato volba také umožnila umístit směr k severnímu a jižnímu galaktickému pólu Mléčné dráhy poblíž místního zenitu. Tím se slabá, difuzní záře roviny Mléčné dráhy vymezila k hornatým obzorům. Výsledkem je ještě slabší pás světla ve tvaru S osvětlovaný slunečním světlem rozptylovaným na částicích prachu podél roviny ekliptiky Sluneční soustavy, který lze sledovat jak na severní, tak na jižní obloze.

Štítky: Mléčná dráha, Ekliptika, Allsky, Dark sky


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »