Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červenec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červenec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Novozélandská ekliptika

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Čtyři jasná světla na nebi a slabý trojúhelník světla sledují rovinu ekliptiky, jak se vypíná noční oblohou na jižní polokouli. Na červencové zimní noční obloze nad jezerem Taupo na novozélandském severním ostrovu jsou zleva dole doprava nahoru vidět v seřazení Venuše, Regulus (alfa ve Lvu), Mars a Saturn. Umístěte na obrázek kurzor a můžete identifikovat planety a souhvězdí. Vlevo dole se nad obzorem objevuje jemná záře zvířetníkového světla, což je sluneční světlo rozptylované prachem podél ekliptiky, které je vidět vycházet nad obzorem vlevo dole. Na letní červencové obloze na severní polokouli rovina ekliptiky, kterou definuje dráha Slunce, na obloze nevystupuje vysoko. Zítra se na ekliptice setkají Měsíc se Sluncem. Na denní obloze bude totiž na dlouhé dráze v jižním Tichém oceánu vidět úplné zatmění Slunce.

Štítky: Mars, Venuše, Saturn, Zvířetníkové světlo, Regulus, Southern hemisphere, Ecliptic plane, Mouse over


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »