Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červenec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červenec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Novozélandská ekliptika

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Čtyři jasná světla na nebi a slabý trojúhelník světla sledují rovinu ekliptiky, jak se vypíná noční oblohou na jižní polokouli. Na červencové zimní noční obloze nad jezerem Taupo na novozélandském severním ostrovu jsou zleva dole doprava nahoru vidět v seřazení Venuše, Regulus (alfa ve Lvu), Mars a Saturn. Umístěte na obrázek kurzor a můžete identifikovat planety a souhvězdí. Vlevo dole se nad obzorem objevuje jemná záře zvířetníkového světla, což je sluneční světlo rozptylované prachem podél ekliptiky, které je vidět vycházet nad obzorem vlevo dole. Na letní červencové obloze na severní polokouli rovina ekliptiky, kterou definuje dráha Slunce, na obloze nevystupuje vysoko. Zítra se na ekliptice setkají Měsíc se Sluncem. Na denní obloze bude totiž na dlouhé dráze v jižním Tichém oceánu vidět úplné zatmění Slunce.

Štítky: Mars, Venuše, Saturn, Zvířetníkové světlo, Regulus, Southern hemisphere, Ecliptic plane, Mouse over


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nova Her 2021

Upravený snímek novy Her 2021. Animace s referenčním snímkem bez novy z 26.9.2019. Obě expozice 60s.

Další informace »