Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červenec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červenec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Novozélandská ekliptika

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Čtyři jasná světla na nebi a slabý trojúhelník světla sledují rovinu ekliptiky, jak se vypíná noční oblohou na jižní polokouli. Na červencové zimní noční obloze nad jezerem Taupo na novozélandském severním ostrovu jsou zleva dole doprava nahoru vidět v seřazení Venuše, Regulus (alfa ve Lvu), Mars a Saturn. Umístěte na obrázek kurzor a můžete identifikovat planety a souhvězdí. Vlevo dole se nad obzorem objevuje jemná záře zvířetníkového světla, což je sluneční světlo rozptylované prachem podél ekliptiky, které je vidět vycházet nad obzorem vlevo dole. Na letní červencové obloze na severní polokouli rovina ekliptiky, kterou definuje dráha Slunce, na obloze nevystupuje vysoko. Zítra se na ekliptice setkají Měsíc se Sluncem. Na denní obloze bude totiž na dlouhé dráze v jižním Tichém oceánu vidět úplné zatmění Slunce.

Štítky: Mars, Venuše, Saturn, Zvířetníkové světlo, Regulus, Southern hemisphere, Ecliptic plane, Mouse over


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »