Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. leden 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. leden 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Scenérie ze dvou polokoulí

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Hvězdy z letní noci vlevo a ze zimní noční oblohy vpravo jsou tytéž hvězdy. Oba snímky byly pořízeny minulý prosinec a mají podobný záběr. Vlevo je pláž ostrova Bruny u pobřeží Tasmánie v Austrálii, zatímco vpravo je vidět obloha nad zasněženým pohořím Alborz v severním Iránu. Pokud se vám obloha na jedné ze stran nezdá povědomá, tak na obrázek umístěte kurzor a uvidíte alternativní verzi. Na ní jsou vidět spojnice dobře známého souhvězdí Orion z jižní a severní polokoule planety Země.

Štítky: Orion, Seasons, Southern hemisphere, Northern hemisphere, Mouse over


33. vesmírný týden 2026

33. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 8. do 16. 8. 2026. Měsíc bude v novu a nastane výrazné částečné zatmění Slunce, v části Evropy jako úplné. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko nad západním obzorem. Po půlnoci je už vidět Saturn a Neptun, ráno uvidíme Merkur, Mars a Uran. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Zjasnila kometa 220P/McNaught a je dostupná i malým triedrem. Dopad Falconu 9 na Měsíc nevyvolal nijak zásadní oblak hmoty. Před 60 lety začal mapovat Měsíc Lunar Orbiter 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění v maximu

12.8.2026 20:11. Částečné zatmění slunce v maximu v ČR Foceno přes improvizovaný filtr z diskety, poté opravena červená barva právě z tohoto "filtru"

Další informace »