Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. leden 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. leden 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Novoroční otírač o Slunce

Uznání: LASCO, SOHO Consortium, NRL, ESA, NASA

Intenzivní a ohromující přímou záři Slunce na tomto snímku ze Slunce pozorující družice SOHO odstiňuje zákrytový disk. Do středu disku je v měřítku superponován ultrafialový snímek Slunce ze 3. ledna. Za vnějším okrajem disku je vidět kometa - otírač, jedna z nejjasnější pozorovaných družicí SOHO. Tuto kometu objevil (viz film) australský amatérský astronom Alan Watson, když zkoumal dřívější snímky z jiné Slunce pozorující kosmické sondy STEREO-A. Komety, které se doslova otírají o Slunce, otírači, patří podle svých drah do Kreutzovy skupiny komet, která vznikla postupným rozpadem jediné mateřské komety, která prolétla těsně kolem Slunce v 12. století. Na tuto kometu působily silné slapové síly a intenzivní sluneční ohřev, takže svoje přiblížení nepřežila.

Štítky: Slunce, Kometa, Lízač Slunce, SOHO


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »