Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. leden 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. leden 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Novoroční otírač o Slunce

Uznání: LASCO, SOHO Consortium, NRL, ESA, NASA

Intenzivní a ohromující přímou záři Slunce na tomto snímku ze Slunce pozorující družice SOHO odstiňuje zákrytový disk. Do středu disku je v měřítku superponován ultrafialový snímek Slunce ze 3. ledna. Za vnějším okrajem disku je vidět kometa - otírač, jedna z nejjasnější pozorovaných družicí SOHO. Tuto kometu objevil (viz film) australský amatérský astronom Alan Watson, když zkoumal dřívější snímky z jiné Slunce pozorující kosmické sondy STEREO-A. Komety, které se doslova otírají o Slunce, otírači, patří podle svých drah do Kreutzovy skupiny komet, která vznikla postupným rozpadem jediné mateřské komety, která prolétla těsně kolem Slunce v 12. století. Na tuto kometu působily silné slapové síly a intenzivní sluneční ohřev, takže svoje přiblížení nepřežila.

Štítky: Slunce, Kometa, Lízač Slunce, SOHO


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »