Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. leden 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. leden 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Start Atlantisu

Uznání: NASA

Ptáci nelétají tak vysoko. Letadla nelétají tak rychle. Socha svobody váží méně. Žádný jiný druh než lidé nedokáže ani pochopit, o co se jedná, a nedokázali by to pochopit ani lidé před teprve tisíci lety. Start rakety do vesmíru je událost, která vzbuzuje bázeň a dá se těžko popsat. Na snímku nahoře startuje 12. července 2001 časně ráno raketoplán Atlantis k návštěvě Mezinárodní kosmické stanice. Raketoplán o startovací hmotnosti dva milióny kilogramů vystoupal na oběžnou dráhu Země, kde je vzduch na dýchání příliš řídký a kde je gravitace na palubě sotva postřehnutelná. Rakety vypouštěné do vesmíru nyní odněkud na Zemi startují zhruba jednou týdně.

Štítky: Launch, Atlantis, Statue of Liberty


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »