Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. leden 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. leden 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M94 z nové perspektivy

Uznání a copyright: R Jay Gabany (Blackbird Obs.)
Collaboration: I. Trujillo, I. Martinez-Valpuesta, D. Martinez-Delgado ( IAC); J. Penarrubia (IoA Cambridge); M. Pohlen (Cardiff)

Krásný vesmírný ostrov M94 leží zhruba 15 miliónů světelných let daleko v severním souhvězdí Honicí psy (Canes Venatici). Jasnější vnitřní část zepředu viděné spirální galaxie, populárního cíle astronomů, měří asi 30 000 světelných let. Hloubkové snímky byly tradičně interpretovány tak, že vnitřní spirální oblast M94 obklopuje slabý široký prstenec hvězd. Ale nový výzkum na více vlnových délkách odhalil doposud nedetekovaná spirální ramena, která se vinou přes vnější části galaktického disku, kde vznikají hvězdy. Na tomto pozoruhodném objevném snímku, který je zpracován pro zvýraznění vnějších struktur disku, lze na optických vlnových délkách sledovat vnější spirální ramena M94. Přes slabší vnější ramena jsou vidět galaxie pozadí, zatímco ty tři paprsčité hvězdy v popředí patří do naší vlastní Mléčné dráhy.

Štítky: Star-formation, Galaxie, M94, Spiral arms


16. vesmírný týden 2021

16. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 4. do 25. 4. 2021. Měsíc na večerní obloze bude dorůstat od čtvrti k úplňku. Mars je večer nad západním obzorem. Do středy jsou nad ránem jsou dobré podmínky pro pozorování komety C/2020 R4 (ATLAS). Ráno nad jihovýchodem jsou nízko nad obzorem Saturn a Jupiter. Na Zemi se vrátila tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-17. K ISS má odstartovat čtyřčlenná posádka v lodi Crew Dragon. Vrtulníček Ingenuity úspěšně otestoval nový palubní software a na pondělí je v plánu pokus o vzlet. OSIRIS-REx naposledy vyfotila místo odběru vzorků z planetky Bennu. Před 50 lety vynesla raketa Proton-K první orbitální stanici Saljut.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc stáří 2,3 dne

Další informace »