Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červenec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červenec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mikrovlnná Mléčná dráha

Uznání: ESA, Planck HFI & LFI Consortia

Viděno z naší perspektivy na okraji se Mléčná dráha prostírá přes střed tohoto pohledu na celou oblohu ve falešných barvách. Tato rozsáhlá mikrovlnná mapa je založena na údajích sbíraných po dobu 1 roku přístroji na palubě celooblohové přehlídkové družice Planck. Pozoruhodné je, že zatímco ten jasný pruh plynových a prachových mračen podél galaktické roviny a ohromné obloukovité galaktické struktury na mikrovlnných energiích jsou stovky nebo tisíce světelných let daleko, tak strakaté oblasti dole a nahoře představují mikrovlnné záření pozadí CMB (Cosmic Microwave Background) vzdálené asi 13,7 miliard světelných let. Jde o pozůstatek Velkého třesku a fluktuace v CMB odrážejí původní struktury v rozvíjejícím se vesmíru. Vědci projektu Planck plánují analýzou mikrovlnných dat oddělit příspěvky Mléčné dráhy a záření CMB. Tato práce zjistí charakteristiky CMB po celé obloze a posbírá informace o skladbě naší Mléčné dráhy.

Štítky: Mléčná dráha, Velký třesk, CMB, Microwave, Planck


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »