Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červenec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červenec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slabý svět, temná mlhovina

Uznání a copyright: Ray Gralak

Spatřit slabou, vzdálenou trpasličí planetu Pluto může být obtížné, zvláště v minulých měsících, když se potulovala přeplněnými poli hvězd ve Střelci a centrální Mléčné dráze. Naštěstí pro lovce Pluta se počátkem července tato planeta pohybovala před temnou mlhovinou. Tento malý svět vyznačují dvě krátké čárky poblíž středu tohoto hvězdného pole, zachyceného z Nového Mexika 5. července. Pluto vystupuje jen proto, že zakrývající temná mlhovina Barnard 92 (B92) zastiňuje nesčetné spousty slabých hvězd v Mléčné dráze. Hned vlevo od B92 je snadné spatřit další tmavé značení katalogizované astronomem E. E. Barnardem jako B93. Vlevo dole je výrazná otevřená hvězdokupa NGC 6603. Pluto, temné mlhoviny a hvězdokupa leží v části M24 známé též jako hvězdné mračno ve Střelci, které vyplňuje většinu políčka.

Štítky: Tmavá mlhovina, Pluto, Sagittarius, M24, Barnard, B92, B93, Ngc6603


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »