Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červenec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červenec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slabý svět, temná mlhovina

Uznání a copyright: Ray Gralak

Spatřit slabou, vzdálenou trpasličí planetu Pluto může být obtížné, zvláště v minulých měsících, když se potulovala přeplněnými poli hvězd ve Střelci a centrální Mléčné dráze. Naštěstí pro lovce Pluta se počátkem července tato planeta pohybovala před temnou mlhovinou. Tento malý svět vyznačují dvě krátké čárky poblíž středu tohoto hvězdného pole, zachyceného z Nového Mexika 5. července. Pluto vystupuje jen proto, že zakrývající temná mlhovina Barnard 92 (B92) zastiňuje nesčetné spousty slabých hvězd v Mléčné dráze. Hned vlevo od B92 je snadné spatřit další tmavé značení katalogizované astronomem E. E. Barnardem jako B93. Vlevo dole je výrazná otevřená hvězdokupa NGC 6603. Pluto, temné mlhoviny a hvězdokupa leží v části M24 známé též jako hvězdné mračno ve Střelci, které vyplňuje většinu políčka.

Štítky: Tmavá mlhovina, Pluto, Sagittarius, M24, Barnard, B92, B93, Ngc6603


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »