Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červenec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červenec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Koncept letadla: Zelený supersonik

Illustration Credit: NASA, Lockheed Martin Co.

Jak budou vypadat dopravní letadla budoucnosti? NASA sponzoruje soutěž návrhářů, aby se tak podpořily nápady plné žádoucích a funkčních vlastností. Zde je vidět umělecká představa nedávno navrženého konceptu letadla. Toto futuristické letadlo by mělo dosahovat supersonických rychlostí a možná by překračovalo rychlosti nadzvukových dopravních letadel, která komerčně létala koncem dvacátého století. Co se týče snížení hladiny hluku, tak budoucí letadla se vyznačují křídlem ve tvaru obráceného V, které se klene nad motory. Tato struktura má snížit zvuk z nepříjemných nadzvukových rázů. Letadla budoucnosti by navíc měla mít poměrně malý dopad na životní prostředí včetně zelených limitů na znečištění a spotřebu paliva. Letadla navrhovaná s využitím takových konceptů by mohla létat kolem roku 2030.

Štítky: Airplane, Supersonic, Concept plane


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Panorama polární záře nad Kopřivnicí

Další informace »