Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. červenec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. červenec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kov na pláních na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Co našlo vozítko Opportunity na Marsu? Jedno ze dvou pozemských vozítek nalezlo při překonávání rozsáhlé pusté pláně Meridiani Planum v roce 2005 při ohledání místa se svým vlastním kovovým tepelným štítem odhozeným při sestupu v minulém roce překvapivý nález. Tím překvapivým nálezem je kámen, který je vidět vlevo dole, a který jak se ukázalo je tvořen především těžkými kovy železem a niklem. Velký kónický objekt za ním, a kus bokem vpravo, jsou součásti odhozeného tepelného štítu z Opportunity. Také jsou vidět menší trosky štítu. Vědci si nemyslí, že by "kámen u tepelného štítu" o velikosti basketbalového míče pocházel z Marsu, nejspíš se jedná o starodávný kovový meteorit. Ze zpětného pohledu, najít meteorit na rozsáhlé prázdné prašné pláni na Marsu je podobné, jako hledat pozemské meteority na rozsáhlých ledových pláních Antarktidy. Tento nález zvyšuje spekulace o všeobecném nadbytku kamenů, které na Mars spadly z vesmíru.

Štítky: Mars, Meteorit, Opportunity


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »