Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. červenec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. červenec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kov na pláních na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Co našlo vozítko Opportunity na Marsu? Jedno ze dvou pozemských vozítek nalezlo při překonávání rozsáhlé pusté pláně Meridiani Planum v roce 2005 při ohledání místa se svým vlastním kovovým tepelným štítem odhozeným při sestupu v minulém roce překvapivý nález. Tím překvapivým nálezem je kámen, který je vidět vlevo dole, a který jak se ukázalo je tvořen především těžkými kovy železem a niklem. Velký kónický objekt za ním, a kus bokem vpravo, jsou součásti odhozeného tepelného štítu z Opportunity. Také jsou vidět menší trosky štítu. Vědci si nemyslí, že by "kámen u tepelného štítu" o velikosti basketbalového míče pocházel z Marsu, nejspíš se jedná o starodávný kovový meteorit. Ze zpětného pohledu, najít meteorit na rozsáhlé prázdné prašné pláni na Marsu je podobné, jako hledat pozemské meteority na rozsáhlých ledových pláních Antarktidy. Tento nález zvyšuje spekulace o všeobecném nadbytku kamenů, které na Mars spadly z vesmíru.

Štítky: Mars, Meteorit, Opportunity


40. vesmírný týden 2023

40. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 10. do 8. 10. 2023. Měsíc bude ubývá k poslední čtvrti. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn nad jihem a nízko už je taky Jupiter, který během noci stoupá velmi vysoko. Ráno je vidět Venuše a končí viditelnost Merkuru. Aktivita Slunce je středně vysoká. Vrátila se rekordní posádka z ISS. Indická sonda se už neozvala. Pokračují starty Starlinků, poletí i prototypy sítě Kuiper od Amazonu. Po delší době má startovat i evropská raketa Vega. Před 150 lety se narodil Ejnar Hertzsprung, jeden z autorů diagramu popisujícího vlastnosti a vývoj hvězd.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc .Jindřichův Hradec

Další informace »