Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. červenec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. červenec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kov na pláních na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Co našlo vozítko Opportunity na Marsu? Jedno ze dvou pozemských vozítek nalezlo při překonávání rozsáhlé pusté pláně Meridiani Planum v roce 2005 při ohledání místa se svým vlastním kovovým tepelným štítem odhozeným při sestupu v minulém roce překvapivý nález. Tím překvapivým nálezem je kámen, který je vidět vlevo dole, a který jak se ukázalo je tvořen především těžkými kovy železem a niklem. Velký kónický objekt za ním, a kus bokem vpravo, jsou součásti odhozeného tepelného štítu z Opportunity. Také jsou vidět menší trosky štítu. Vědci si nemyslí, že by "kámen u tepelného štítu" o velikosti basketbalového míče pocházel z Marsu, nejspíš se jedná o starodávný kovový meteorit. Ze zpětného pohledu, najít meteorit na rozsáhlé prázdné prašné pláni na Marsu je podobné, jako hledat pozemské meteority na rozsáhlých ledových pláních Antarktidy. Tento nález zvyšuje spekulace o všeobecném nadbytku kamenů, které na Mars spadly z vesmíru.

Štítky: Mars, Meteorit, Opportunity


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »