Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. červenec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. červenec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kov na pláních na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Co našlo vozítko Opportunity na Marsu? Jedno ze dvou pozemských vozítek nalezlo při překonávání rozsáhlé pusté pláně Meridiani Planum v roce 2005 při ohledání místa se svým vlastním kovovým tepelným štítem odhozeným při sestupu v minulém roce překvapivý nález. Tím překvapivým nálezem je kámen, který je vidět vlevo dole, a který jak se ukázalo je tvořen především těžkými kovy železem a niklem. Velký kónický objekt za ním, a kus bokem vpravo, jsou součásti odhozeného tepelného štítu z Opportunity. Také jsou vidět menší trosky štítu. Vědci si nemyslí, že by "kámen u tepelného štítu" o velikosti basketbalového míče pocházel z Marsu, nejspíš se jedná o starodávný kovový meteorit. Ze zpětného pohledu, najít meteorit na rozsáhlé prázdné prašné pláni na Marsu je podobné, jako hledat pozemské meteority na rozsáhlých ledových pláních Antarktidy. Tento nález zvyšuje spekulace o všeobecném nadbytku kamenů, které na Mars spadly z vesmíru.

Štítky: Mars, Meteorit, Opportunity


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »