Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červenec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červenec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panoramata Saturnovy bouře

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Tato panoramata sledují pozoruhodnou obří bouři, která obepíná severní polokouli planety Saturn. Bouřková mračna stále aktivní zuřící bouře jsou zde zachycena v blízké infračervené oblasti ze sondy Cassini 26. února a snímky jsou pospojovány do mozaiky ve falešných barvách s vysokým rozlišením. Bouři spatřili koncem minulého roku jako výraznou bílou skvrnu amatérští astronomové, když Saturn začal stoupat na předúsvitové obloze a její síla vzrostla do enormních rozměrů. Její severojižní rozsah činí skoro 15 000 kilometrů a nyní obepíná celou severní polokouli v délce kolem 300 000 kilometrů. Obě panorama jsou pořízena s rozpětím asi jednoho Saturnova dne (11 hodin) a ukazují hlavu bouře vlevo a v délce pokrývají asi 150 stupňů. Bouře jsou zdrojem rádiového šumu z blesků a tato intenzivní bouře může souviset se sezónními změnami, jelikož na severní polokouli Saturnu zavládlo jaro.

Štítky: Saturn, Cassini, Blesk, Bouře


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »