Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červenec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červenec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panoramata Saturnovy bouře

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Tato panoramata sledují pozoruhodnou obří bouři, která obepíná severní polokouli planety Saturn. Bouřková mračna stále aktivní zuřící bouře jsou zde zachycena v blízké infračervené oblasti ze sondy Cassini 26. února a snímky jsou pospojovány do mozaiky ve falešných barvách s vysokým rozlišením. Bouři spatřili koncem minulého roku jako výraznou bílou skvrnu amatérští astronomové, když Saturn začal stoupat na předúsvitové obloze a její síla vzrostla do enormních rozměrů. Její severojižní rozsah činí skoro 15 000 kilometrů a nyní obepíná celou severní polokouli v délce kolem 300 000 kilometrů. Obě panorama jsou pořízena s rozpětím asi jednoho Saturnova dne (11 hodin) a ukazují hlavu bouře vlevo a v délce pokrývají asi 150 stupňů. Bouře jsou zdrojem rádiového šumu z blesků a tato intenzivní bouře může souviset se sezónními změnami, jelikož na severní polokouli Saturnu zavládlo jaro.

Štítky: Saturn, Cassini, Blesk, Bouře


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »