Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červenec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červenec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panoramata Saturnovy bouře

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Tato panoramata sledují pozoruhodnou obří bouři, která obepíná severní polokouli planety Saturn. Bouřková mračna stále aktivní zuřící bouře jsou zde zachycena v blízké infračervené oblasti ze sondy Cassini 26. února a snímky jsou pospojovány do mozaiky ve falešných barvách s vysokým rozlišením. Bouři spatřili koncem minulého roku jako výraznou bílou skvrnu amatérští astronomové, když Saturn začal stoupat na předúsvitové obloze a její síla vzrostla do enormních rozměrů. Její severojižní rozsah činí skoro 15 000 kilometrů a nyní obepíná celou severní polokouli v délce kolem 300 000 kilometrů. Obě panorama jsou pořízena s rozpětím asi jednoho Saturnova dne (11 hodin) a ukazují hlavu bouře vlevo a v délce pokrývají asi 150 stupňů. Bouře jsou zdrojem rádiového šumu z blesků a tato intenzivní bouře může souviset se sezónními změnami, jelikož na severní polokouli Saturnu zavládlo jaro.

Štítky: Saturn, Cassini, Blesk, Bouře


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »