Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červenec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červenec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panoramata Saturnovy bouře

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Tato panoramata sledují pozoruhodnou obří bouři, která obepíná severní polokouli planety Saturn. Bouřková mračna stále aktivní zuřící bouře jsou zde zachycena v blízké infračervené oblasti ze sondy Cassini 26. února a snímky jsou pospojovány do mozaiky ve falešných barvách s vysokým rozlišením. Bouři spatřili koncem minulého roku jako výraznou bílou skvrnu amatérští astronomové, když Saturn začal stoupat na předúsvitové obloze a její síla vzrostla do enormních rozměrů. Její severojižní rozsah činí skoro 15 000 kilometrů a nyní obepíná celou severní polokouli v délce kolem 300 000 kilometrů. Obě panorama jsou pořízena s rozpětím asi jednoho Saturnova dne (11 hodin) a ukazují hlavu bouře vlevo a v délce pokrývají asi 150 stupňů. Bouře jsou zdrojem rádiového šumu z blesků a tato intenzivní bouře může souviset se sezónními změnami, jelikož na severní polokouli Saturnu zavládlo jaro.

Štítky: Saturn, Cassini, Blesk, Bouře


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »