Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. srpen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. srpen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sníh na Paranalu

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (ESO)

Tento portrét za úsvitu z minulého týdne zachycuje zasněženou horu a hvězdnatou oblohu na velmi vzácné scenerii. Je vidět jedinečná obloha nad horou Cerro Paranal vysokou 2600 metrů, ovšem jasná obloha na Paranalem není zas tak neobvyklá. Však to je také jedním z důvodů, proč zde sídlí Velmi velký dalekohled Evropské jižní observatoře. Když uvážíme počty družic na oběžné dráze, tak třpytivá stopa družice vlevo nahoře není vůbec vzácná. A ta dlouhá jasná stopa meteoru je v tomto období roku také často ke spatření. Stopa zcela vpravo patří ke každoročnímu roji Perseid, který bude vrcholit zítra, v pátek 12. srpna. Ve skutečnosti je tím nejvzácnějším na obrázku sníh. Cerro Paranal se zvedá do výše nad jihoamerickou pouští Atacama, která je známá jako nejsušší místo na planetě Zemi.

Štítky: Sníh, Meteor, Družice, VLT, Paranal observatory, Perseid


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »