Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. srpen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. srpen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sníh na Paranalu

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (ESO)

Tento portrét za úsvitu z minulého týdne zachycuje zasněženou horu a hvězdnatou oblohu na velmi vzácné scenerii. Je vidět jedinečná obloha nad horou Cerro Paranal vysokou 2600 metrů, ovšem jasná obloha na Paranalem není zas tak neobvyklá. Však to je také jedním z důvodů, proč zde sídlí Velmi velký dalekohled Evropské jižní observatoře. Když uvážíme počty družic na oběžné dráze, tak třpytivá stopa družice vlevo nahoře není vůbec vzácná. A ta dlouhá jasná stopa meteoru je v tomto období roku také často ke spatření. Stopa zcela vpravo patří ke každoročnímu roji Perseid, který bude vrcholit zítra, v pátek 12. srpna. Ve skutečnosti je tím nejvzácnějším na obrázku sníh. Cerro Paranal se zvedá do výše nad jihoamerickou pouští Atacama, která je známá jako nejsušší místo na planetě Zemi.

Štítky: Sníh, Meteor, Družice, VLT, Paranal observatory, Perseid


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »