Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. srpen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. srpen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sníh na Paranalu

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (ESO)

Tento portrét za úsvitu z minulého týdne zachycuje zasněženou horu a hvězdnatou oblohu na velmi vzácné scenerii. Je vidět jedinečná obloha nad horou Cerro Paranal vysokou 2600 metrů, ovšem jasná obloha na Paranalem není zas tak neobvyklá. Však to je také jedním z důvodů, proč zde sídlí Velmi velký dalekohled Evropské jižní observatoře. Když uvážíme počty družic na oběžné dráze, tak třpytivá stopa družice vlevo nahoře není vůbec vzácná. A ta dlouhá jasná stopa meteoru je v tomto období roku také často ke spatření. Stopa zcela vpravo patří ke každoročnímu roji Perseid, který bude vrcholit zítra, v pátek 12. srpna. Ve skutečnosti je tím nejvzácnějším na obrázku sníh. Cerro Paranal se zvedá do výše nad jihoamerickou pouští Atacama, která je známá jako nejsušší místo na planetě Zemi.

Štítky: Sníh, Meteor, Družice, VLT, Paranal observatory, Perseid


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »