Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. srpen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. srpen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Letní trojúhelník nad Katalánskem

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado (TWAN)

Dokážete najít Letní trojúhelník? Najít tento slavný trojúhelník v tomto ročním období ze severních poloh není vůbec obtížné. Po západu se podívejte přímo nahoru a uvidíte tři jasné hvězdy, které trojúhelník utvářejí. Porovnejte tyto hvězdy se snímkem jako je ten nahoře, nebo si přidržte smart phone s dobrou aplikací hvězdné oblohy. Ty tři hvězdy, které tvoří body Letního trojúhelníku, jsou Vega, Deneb a Altair. Nahoře je vidět 360° projekce celé oblohy nejen s Letním trojúhelníkem, ale i velký oblouk naší Mléčné dráhy. Snímek vznikl minulý týden před malou říčkou, která obtéká historické město Sant Llorenç de la Muga v Katalánsku na severovýchodě Španělska.

Štítky: Mléčná dráha, Catalonia, Summer triangle


24. vesmírný týden 2026

24. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 6. do 14. 6. 2026. Měsíc je vidět na ranní obloze a po poslední čtvrti směřuje k novu. Venuše a Jupiter jsou večer v konjunkci a níže je také Merkur. Ráno je už vidět Saturn a nedaleko něj je kometa 220P/McNaught, která zjasnila asi 10 000×. Sluneční aktivita je vyšší, ale zatím jsme polární záři z Česka neviděli. Zato se objevila první noční svítící oblaka (NLC). Na ISS se musel opravit únik atmosféry, část posádky pro jistotu usedla do svých kosmických lodí. Slavíme 125 let od narození našeho významného astronoma Antonína Bečváře a v Brandýse nad Labem k tomu bude tradičně koncert. Devadesátiny slaví v Americe náš další významný kometární astronom Zdeněk Sekanina.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

jupitervenuse1

05/06/2026 22:55 - zatím poslední fotka z pátku

Další informace »