Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kolo na Marsu

Uznání: NASA/ JPL-Caltech/Mars Science Laboratory

Kolo, které patří vozítku NASA Curiosity je na tomto brzském snímku mise Mars Science Laboratory pořízeném hned po úspěšném přistání 6. srpna 2012 v 7:32 SELČ, už spolehlivě na marťanském povrchu. Na širokoúhlém snímku rybím okem kamery Hazcam (Hazard Avoidance Camera) je vidět levé zadní kolo vozítka o průměru 50 centimetrů (asi 20 palců). V pravém rohu je vidět část pružinového závěsu prachového krytu kamery a vlevo nahoře je radioizotopový termoelektrický generátor elektrické energie. Při pohledu do Slunce přes kameny posetý povrch Marsu jsou z místa, kde spočívá vozítko velikosti auta, vidět vpravo asi 20 km vzdálené kopce okraje kráteru Gale. Později tento týden se po vysunutí nosníku s vysokorozlišujícími kamerami očekávají větší barevné snímky.
Oprava: Na chybu v překladu zdroje energie upozornil Petr Chvátal.

Štítky: Mars, Mars science laboratory, Curiosity rover


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »