Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kolo na Marsu

Uznání: NASA/ JPL-Caltech/Mars Science Laboratory

Kolo, které patří vozítku NASA Curiosity je na tomto brzském snímku mise Mars Science Laboratory pořízeném hned po úspěšném přistání 6. srpna 2012 v 7:32 SELČ, už spolehlivě na marťanském povrchu. Na širokoúhlém snímku rybím okem kamery Hazcam (Hazard Avoidance Camera) je vidět levé zadní kolo vozítka o průměru 50 centimetrů (asi 20 palců). V pravém rohu je vidět část pružinového závěsu prachového krytu kamery a vlevo nahoře je radioizotopový termoelektrický generátor elektrické energie. Při pohledu do Slunce přes kameny posetý povrch Marsu jsou z místa, kde spočívá vozítko velikosti auta, vidět vpravo asi 20 km vzdálené kopce okraje kráteru Gale. Později tento týden se po vysunutí nosníku s vysokorozlišujícími kamerami očekávají větší barevné snímky.
Oprava: Na chybu v překladu zdroje energie upozornil Petr Chvátal.

Štítky: Mars, Mars science laboratory, Curiosity rover


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia C /2020 F3 s M53

Rozdiel v jasnosti cca 3m je dosť zjavny

Další informace »