Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. červenec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. červenec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Curiosity u Marsu: 7 minut napětí

Uznání: JPL, NASA

Příští týden touto dobou by na Marsu mohl být nový skvělý robotický průzkumník. Nebo tam může být nová hromada haraburdí. Všechno záleží na tom, aby se podařilo mnoho věcí poté, co sonda Mars Science Laboratory dorazí k Marsu a pokusí se ze své dráhy vysadit vozítko Curiosity. Zřejmě dosud nejdůmyslnější přistání na rudé planetě zahrnuje řadu přesně po sobě jdoucích událostí včetně tepelného štítu, padáku, několika manévrů s raketovými motory a automatického řízení neobvyklého zařízení zvaného nebeský jeřáb. Těchto "Sedm minut napětí" popsaných v dramatickém videu nahoře začne v pondělí 6. srpna asi v 5:24 ráno světového času, tedy v Severní a Jižní Americe v neděli v noci. Pokud se vše podaří, tak vozítko Curiosity velikosti automobilu bude spočívat na povrchu Marsu a brzy začne zkoumat kráter Gale aby určil obyvatelnost tohoto zdánlivě pustého světa pro život v minulosti, současnosti a budoucnosti. I když tuto událost bude přenášet spousta médií, tak jedním ze způsobů jak sledovat vývoj událostí je živý kanál NASA na webu.
Oprava: Na chybu ve dni v týdnu upozornil Karel Bůna.

Štítky: Mars, Landing, Video, Curiosity


32. vesmírný týden 2025

32. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 8. do 10. 8. 2025. Měsíc bude v úplňku a září nízko v jižních souhvězdích. Planety jsou vidět jen ráno s výjimkou Saturnu, který začíná být vidět celou noc. Blíží se k sobě Venuše a Jupiter. Aktivita Slunce se trochu zvýšila. Nad ránem máme poslední období pozorovatelnosti nárůstu padání meteorů roje Perseid bez svitu Měsíce. Na ISS dorazila čtyřčlenná posádka dlouhodobé mise Crew-11 a první stupeň Falconu 9 naposledy dosedl na přistávací plochu LZ-1. Blue Origin provedla 14. suborbitální let s lidskou posádkou během mise New Shepard NS-34. Kosmická loď Orion pro misi Artemis II byla natankována a vyzkoušeli ji astronauti ve skafandrech. 95 roků by oslavil Neil Armstrong.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Supernova SN 2025 rbs

Newton 200/1000 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »