Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. listopad 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. listopad 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vozítko Curiosity odlétá k Marsu

Uznání: NASA

Další zastávka: Mars. Minulý víkend odstartovala raketou Atlas V z Cape Canaveral na Floridě v USA laboratoř Mars Science Laboratory s vozítkem Curiosity, jak je vidět na snímku nahoře. Vozítko Curiosity je pětkrát větší, než vozítko Opportunity, které nyní pracuje na Marsu a podobá se malému autu, které má šest kol, kameru jako hlava, drtič kamenů, dlouhé robotické rameno a plutoniový zdroj energie. Vozítko Curiosity má na Marsu přistát příští srpen a začně tak dvouletý průzkum kráteru Gale, což pomůže určit, zda mohl Mars vůbec kdy mít podmínky k životu a zda a jak by jednoho dne mohli lidé navštívit planetárního souseda Země.

Štítky: Mars, Liftoff, Curiosity


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »