Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. listopad 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. listopad 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vozítko Curiosity odlétá k Marsu

Uznání: NASA

Další zastávka: Mars. Minulý víkend odstartovala raketou Atlas V z Cape Canaveral na Floridě v USA laboratoř Mars Science Laboratory s vozítkem Curiosity, jak je vidět na snímku nahoře. Vozítko Curiosity je pětkrát větší, než vozítko Opportunity, které nyní pracuje na Marsu a podobá se malému autu, které má šest kol, kameru jako hlava, drtič kamenů, dlouhé robotické rameno a plutoniový zdroj energie. Vozítko Curiosity má na Marsu přistát příští srpen a začně tak dvouletý průzkum kráteru Gale, což pomůže určit, zda mohl Mars vůbec kdy mít podmínky k životu a zda a jak by jednoho dne mohli lidé navštívit planetárního souseda Země.

Štítky: Mars, Liftoff, Curiosity


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »