Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. listopad 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. listopad 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přes střed Centaurus A

Uznání: NASA, ESA, and the Hubble Heritage (STScI/AURA) - ESA/Hubble Collaboration; Acknowledgement: R. O'Connell (U. Virginia)

Centrální oblast aktivní galaxie Centaurus A obklopuje fantastická změť mladých modrých hvězdokup, obřích zářivých mračen plynu a tmavých prachových pásů. Tento snímek z Hubblova kosmického dalekohledu byl zpracován tak, aby ukázal přirozené barvy tohoto kosmického víru. Infračervené snímky z Hubbla také ukázaly, že v centru této aktivity se může skrývat něco jako disky hmoty, která se po spirále blíží do černé díry miliardkrát hmotnější, než Slunce. Samotná galaxie Centaurus A je zřejmě výsledkem srážky dvou galaxií, jejíž pozůstatky stále požírá černá díra. Astronomové předpokládají, že takovéto centrální motory z černých děr generují rádiovou, rentgenovou a gama energii, kterou vyzařuje Centaurus A a další aktivní galaxie. Na aktivní galaxii je Centaurus A blízko, jen asi 10 miliónů světelných let daleko, takže je poměrně dostupnou laboratoří pro výzkum těchto mocných zdrojů energie.

Štítky: Prach, Galaxie, Cen A


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6543 (PK 096+29.1)  Kočičí oko - Cat's Eye

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2022 získal snímek „Kočičí oko“, jehož autorem je Roman Hujer Astronomie je poetická věda. Objektům na obloze, které nesou většinou místo názvu písmenné a číselné kódy označující pořadové číslo v tom kterém astronomickém katalogu, astronomové často

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Pelikán, IC 5070

Pelikán alebo IC 5067/70 je emisná hmlovina v súhvezdí Labuť, ktorá dostala názov podľa svojho tvaru. 288x150 sec. Lights ISO1600, master bias, 80 flats

Další informace »