Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. květen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. květen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výtrysky z neobyčejné galaxie Centaurus A

Uznání: ESO/WFI (visible); MPIfR/ESO/APEX/A. Weiss et al. (microwave); NASA/CXC/CfA/R. Kraft et al. (X-ray); Inset: NASA/TANAMI/C. Müller et al. (radio)

Galaxii Centaurus A na tomto kompozitním snímku rozsvěcují výtrysky proudící plazmy vyvrhované centrální černou dírou hmotné spirální galaxie. Výtrysky, které vyvěrají z Cen A jsou delší než milión světelných let. Jak vlastně centrální černá díra do ní padající hmotu vyvrhává zatím není známo. Výtrysky po vyčištění galaxie nafukují velké rádiové bubliny, které nejspíše září milióny let. Pokud rádiové bubliny zase vybudí nějaká procházející fronta, tak se mohou rozzářit i za miliardy let. Rentgenové světlo je na kompozitním snímku nahoře vidět modře, zatímco mikrovlny jsou vidět v oranžové barvě. Vložený obrázek v rádiovém záření ukazuje nově zobrazený, nejvnitřnější světelný rok centrálního výtrysku, který doposud nebyl do takových podrobností zachycen.

Štítky: Galaxie, Výtrysk, Cen A


16. vesmírný týden 2021

16. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 4. do 25. 4. 2021. Měsíc na večerní obloze bude dorůstat od čtvrti k úplňku. Mars je večer nad západním obzorem. Do středy jsou nad ránem jsou dobré podmínky pro pozorování komety C/2020 R4 (ATLAS). Ráno nad jihovýchodem jsou nízko nad obzorem Saturn a Jupiter. Na Zemi se vrátila tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-17. K ISS má odstartovat čtyřčlenná posádka v lodi Crew Dragon. Vrtulníček Ingenuity úspěšně otestoval nový palubní software a na pondělí je v plánu pokus o vzlet. OSIRIS-REx naposledy vyfotila místo odběru vzorků z planetky Bennu. Před 50 lety vynesla raketa Proton-K první orbitální stanici Saljut.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc stáří 2,3 dne

Další informace »