Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. duben 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. duben 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ rádiových výtrysků Centaurus

Uznání: Ilana Feain, Tim Cornwell & Ron Ekers (CSIRO/ATNF); ATCA northern middle lobe pointing courtesy R. Morganti (ASTRON); Parkes data courtesy N. Junkes (MPIfR); ATCA & Moon photo: Shaun Amy, CSIRO

Jak by vypadal východ obřích rádiových výtrysků Centaurus? Rádiové výtrysky Cen A nejenom že měří přes milión světelných let, ale na pozemské obloze zabírají úhlovou oblast 200 krát větší, než úplněk. Tyto výtrysky vyvrhuje bouřlivá černá díra miliónkrát hmotnější než naše Slunce ponořená do středu aktivní galaxie Cen A. Jak do této černá díry padá hmota, tak se vytvářejí rychle se pohybující výtrysky. Na obrázku nahoře jsou radioteleskopy ATCA (Australian Telescope Compact Array) u Narrabri v Novém jižním Walesu v Austrálii zachyceny před úplňkem v pozadí se superponovaným rádiovým obrazem Cen A ve skutečné úhlové velikosti. Na snímku nahoře je doposud nejpodrobnější mapa galaktických rádiových výtrysků ve vesmíru, což trvalo několik let a zabralo přes 1000 hodin expozičního času. Podrobnosti na tomto obrázku mohou být vodítkem pro to, jak rádiové výtrysky interagují s mezigalaktickým prachem. Světlé tečky na obrázku nejsou hvězdy, ale jasné rádiové galaxie v ještě vzdálenějším vesmíru.

Štítky: Cen A, Radio telescopes, Radio jets


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »