Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. duben 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. duben 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Před 50 lety: Planeta Jurije

Uznání: ISS Expedition 7 Crew, EOL, NASA

Sovětský kosmonaut Jurij Aleksejevič Gagarin se 12. dubna 1961 stal prvním člověkem ve vesmíru. Jeho dálkově ovládaná kosmická loď Vostok 1 ho vynesla do výšky 200 mil a jednou s ním obletěla planetu Zemi. O svém prvním pohledu z vesmíru hlásil: "Obloha je velice tmavá; Země je modravá. Všechno je vidět velice jasně". Jeho pohled se asi dost podobal snímku nahoře, který byl pořízen v roce 2003 z Mezinárodní kosmické stanice. První americký astronaut Alan Shepard byl vypuštěn až téměř o měsíc později na nesrovnatelně kratší suborbitální let. Gagarin se narodil 9. března 1934 a před tím, než byl vybrán do první skupiny kosmonautů, byl vojenským pilotem. V důsledku svého historického letu se stal mezinárodním hrdinou a legendou. Gagarin se zabil v roce 1968 ve svém tryskovém letadle MIG při cvičném letu, dostalo se mu pohřbu hrdiny a jeho popel byl umístěn do Kremelské zdi. O dvacet let později, jiný den 12. dubna 1981, úřad NASA vypustil první raketoplán.

Štítky: Cen A, Radio telescopes, Radio jets


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »