Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. duben 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. duben 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ na jiné planetě

Uznání a copyright: Robert Arn (Colorado St. U.)

Jak by vypadal východ slunce v jiném světě? Lidstvo doposud zaznamenalo východy slunce jen na Marsu a na Zemi, ale můžeme být zvědaví, jak by vypadaly na planetách známých a i dosud neznámých. Na planetách daleko od svých mateřských hvězd by vycházel spíše neobvykle jasný bod světla než oblé těleso. Ačkoliv by to mohlo vypadat jako na obrázku nahoře, tak je zde ve skutečnosti zobrazen malebný východ Venuše na Zemi před několika týdny, zachycený přes Mesa Arch v národním parku Canyonlands v Utahu v USA. Pozadí krajiny je poseto malebnými buttes a mesas. Oranžová obloha vznikla rozptylem prachu v ovzduší a připomíná prašnou oblohu na Marsu. Východ slunce měl nastat v několika minutách a pak skutečně vyšlo oblé zářící těleso.

Štítky: Venuše, Východ slunce, Canyonlands


3. vesmírný týden 2019

3. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 1. do 20. 1. 2019. Měsíc bude dorůstat k úplňku. Blíží se úplné zatmění v noci na pondělí 21. ledna. Večer je vidět Mars, ráno se k sobě blíží Venuše a Jupiter. Chang’e 4 a Yutu 2 fungují a zažijí první měsíční noc. Seismometr SEIS sondy InSight se připravuje na měření. Sonda New Horizons opět posílá data. Síť Iridium-NEXT je hotova. Před 50 lety byl objeven první optický protějšek pulsaru, a to ve známé Krabí mlhovině.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2018 obdržel snímek „Venuše“, jehož autorem je Jan Klečka     Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na Moravě,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimní rudí skřítci nad jaderským mořem

Další informace »