Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. duben 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. duben 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ na jiné planetě

Uznání a copyright: Robert Arn (Colorado St. U.)

Jak by vypadal východ slunce v jiném světě? Lidstvo doposud zaznamenalo východy slunce jen na Marsu a na Zemi, ale můžeme být zvědaví, jak by vypadaly na planetách známých a i dosud neznámých. Na planetách daleko od svých mateřských hvězd by vycházel spíše neobvykle jasný bod světla než oblé těleso. Ačkoliv by to mohlo vypadat jako na obrázku nahoře, tak je zde ve skutečnosti zobrazen malebný východ Venuše na Zemi před několika týdny, zachycený přes Mesa Arch v národním parku Canyonlands v Utahu v USA. Pozadí krajiny je poseto malebnými buttes a mesas. Oranžová obloha vznikla rozptylem prachu v ovzduší a připomíná prašnou oblohu na Marsu. Východ slunce měl nastat v několika minutách a pak skutečně vyšlo oblé zářící těleso.

Štítky: Venuše, Východ slunce, Canyonlands


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »