Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. duben 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. duben 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ na jiné planetě

Uznání a copyright: Robert Arn (Colorado St. U.)

Jak by vypadal východ slunce v jiném světě? Lidstvo doposud zaznamenalo východy slunce jen na Marsu a na Zemi, ale můžeme být zvědaví, jak by vypadaly na planetách známých a i dosud neznámých. Na planetách daleko od svých mateřských hvězd by vycházel spíše neobvykle jasný bod světla než oblé těleso. Ačkoliv by to mohlo vypadat jako na obrázku nahoře, tak je zde ve skutečnosti zobrazen malebný východ Venuše na Zemi před několika týdny, zachycený přes Mesa Arch v národním parku Canyonlands v Utahu v USA. Pozadí krajiny je poseto malebnými buttes a mesas. Oranžová obloha vznikla rozptylem prachu v ovzduší a připomíná prašnou oblohu na Marsu. Východ slunce měl nastat v několika minutách a pak skutečně vyšlo oblé zářící těleso.

Štítky: Venuše, Východ slunce, Canyonlands


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »