Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. duben 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. duben 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ na jiné planetě

Uznání a copyright: Robert Arn (Colorado St. U.)

Jak by vypadal východ slunce v jiném světě? Lidstvo doposud zaznamenalo východy slunce jen na Marsu a na Zemi, ale můžeme být zvědaví, jak by vypadaly na planetách známých a i dosud neznámých. Na planetách daleko od svých mateřských hvězd by vycházel spíše neobvykle jasný bod světla než oblé těleso. Ačkoliv by to mohlo vypadat jako na obrázku nahoře, tak je zde ve skutečnosti zobrazen malebný východ Venuše na Zemi před několika týdny, zachycený přes Mesa Arch v národním parku Canyonlands v Utahu v USA. Pozadí krajiny je poseto malebnými buttes a mesas. Oranžová obloha vznikla rozptylem prachu v ovzduší a připomíná prašnou oblohu na Marsu. Východ slunce měl nastat v několika minutách a pak skutečně vyšlo oblé zářící těleso.

Štítky: Venuše, Východ slunce, Canyonlands


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »