Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. duben 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. duben 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Smyčky nad slunečními skvrnami ultrafialově

Uznání: TRACE Project, NASA

Na Slunci byl klidný den. Snímek nahoře ovšem ukazuje, že i během takových dnů je povrch Slunce velice rušný. Poměrně chladné tmavé oblasti, které jsou zde vidět v ultrafialovém světle, mají teploty tisíců stupňů Celsia. Velká skupina slunečních skvrn AR 9169 z minulého slunečního cyklu je vidět jako jasná oblast u obzoru. Jasný zářivý plyn, který protéká kolem slunečních skvrn má teploty přes milión stupňů Celsia. Důvod tak vysokých teplot je neznámý, ale předpokládá se, že se váže na rychlé změny smyček magnetického pole, které vedou sluneční plazmu. Velká skupina slunečních skvrn AR 9169 se na Slunci vyskytovala v září 2000 a za několik týdnů se rozpadla.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrny, Ultrafialový


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »