Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. duben 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. duben 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Smyčky nad slunečními skvrnami ultrafialově

Uznání: TRACE Project, NASA

Na Slunci byl klidný den. Snímek nahoře ovšem ukazuje, že i během takových dnů je povrch Slunce velice rušný. Poměrně chladné tmavé oblasti, které jsou zde vidět v ultrafialovém světle, mají teploty tisíců stupňů Celsia. Velká skupina slunečních skvrn AR 9169 z minulého slunečního cyklu je vidět jako jasná oblast u obzoru. Jasný zářivý plyn, který protéká kolem slunečních skvrn má teploty přes milión stupňů Celsia. Důvod tak vysokých teplot je neznámý, ale předpokládá se, že se váže na rychlé změny smyček magnetického pole, které vedou sluneční plazmu. Velká skupina slunečních skvrn AR 9169 se na Slunci vyskytovala v září 2000 a za několik týdnů se rozpadla.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrny, Ultrafialový


17. vesmírný týden 2025

17. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 4. do 27. 4. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a poté se na ranní obloze potká s Venuší a Saturnem. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni a nastala jedna silnější polární záře. Přistál Sojuz MS-26 s třemi členy dlouhodobé expedice z ISS. Očekáváme průlet sondy Lucy kolem planetky Donaldjohanson. Před 35 lety byl na oběžnou dráhu vynesen Hubbleův vesmírný dalekohled.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zanikající kometa C/2025 F2 (SWAN)

Zanikající kometa C/2025 F2 (SWAN). Měřítko 7.7"/px. Nízko nad severovýchodním obzorem, svítání.

Další informace »