Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. duben 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. duben 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Smyčky nad slunečními skvrnami ultrafialově

Uznání: TRACE Project, NASA

Na Slunci byl klidný den. Snímek nahoře ovšem ukazuje, že i během takových dnů je povrch Slunce velice rušný. Poměrně chladné tmavé oblasti, které jsou zde vidět v ultrafialovém světle, mají teploty tisíců stupňů Celsia. Velká skupina slunečních skvrn AR 9169 z minulého slunečního cyklu je vidět jako jasná oblast u obzoru. Jasný zářivý plyn, který protéká kolem slunečních skvrn má teploty přes milión stupňů Celsia. Důvod tak vysokých teplot je neznámý, ale předpokládá se, že se váže na rychlé změny smyček magnetického pole, které vedou sluneční plazmu. Velká skupina slunečních skvrn AR 9169 se na Slunci vyskytovala v září 2000 a za několik týdnů se rozpadla.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrny, Ultrafialový


46. vesmírný týden 2024

46. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 11. do 17. 11. 2024. Měsíc dorůstá k úplňku. Večer je vidět nízko nad jihozápadem výrazná Venuše, Saturn vrcholí nad jihem brzy po setmění a také Jupiter je už docela dobře viditelný později v noci. Pouze Mars má ideální podmínky viditelnosti ráno. Czech Space Week přinesl mimo jiné zajímavé novinky kolem možností letu Aleše Svobody, který aktuálně začal svůj výcvik. K ISS dorazila nákladní loď Dragon v rámci zásobovací mise SpX-31. Před deseti roky přistál Philae na kometě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše nad jihozápadním obzorem

Další informace »