Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. duben 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. duben 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Smyčky nad slunečními skvrnami ultrafialově

Uznání: TRACE Project, NASA

Na Slunci byl klidný den. Snímek nahoře ovšem ukazuje, že i během takových dnů je povrch Slunce velice rušný. Poměrně chladné tmavé oblasti, které jsou zde vidět v ultrafialovém světle, mají teploty tisíců stupňů Celsia. Velká skupina slunečních skvrn AR 9169 z minulého slunečního cyklu je vidět jako jasná oblast u obzoru. Jasný zářivý plyn, který protéká kolem slunečních skvrn má teploty přes milión stupňů Celsia. Důvod tak vysokých teplot je neznámý, ale předpokládá se, že se váže na rychlé změny smyček magnetického pole, které vedou sluneční plazmu. Velká skupina slunečních skvrn AR 9169 se na Slunci vyskytovala v září 2000 a za několik týdnů se rozpadla.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrny, Ultrafialový


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »