Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. duben 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. duben 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Smyčky nad slunečními skvrnami ultrafialově

Uznání: TRACE Project, NASA

Na Slunci byl klidný den. Snímek nahoře ovšem ukazuje, že i během takových dnů je povrch Slunce velice rušný. Poměrně chladné tmavé oblasti, které jsou zde vidět v ultrafialovém světle, mají teploty tisíců stupňů Celsia. Velká skupina slunečních skvrn AR 9169 z minulého slunečního cyklu je vidět jako jasná oblast u obzoru. Jasný zářivý plyn, který protéká kolem slunečních skvrn má teploty přes milión stupňů Celsia. Důvod tak vysokých teplot je neznámý, ale předpokládá se, že se váže na rychlé změny smyček magnetického pole, které vedou sluneční plazmu. Velká skupina slunečních skvrn AR 9169 se na Slunci vyskytovala v září 2000 a za několik týdnů se rozpadla.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrny, Ultrafialový


6. vesmírný týden 2023

6. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 2. do 12. 2. 2023. Měsíc je ve fázi úplňku a ubývá k poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, k němuž se zdánlivě na obloze blíží i kometa C/2022 E3 (ZTF). Aktivita Slunce se snížila, ale v lednu bylo zatím největší množství skvrn. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX překonala hranici 200 úspěšných startů. Máme tu i starty ruských raket. Před pěti lety vynesl Falcon Heavy při svém inauguračním letu automobil Tesla.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »