Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. duben 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. duben 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odvrácená strana Měsíce

Uznání: NASA / GSFC / Arizona State Univ. / Lunar Reconnaissance Orbiter

Měsíc se slapově vázanou synchronní rotací obyvatelům planety Země vždycky ukazuje svoji dobře známou přivrácenou stranu. Z lunární orbity se ale může stát dobře známou i odvrácená strana. Tento ostrý obraz se středem na odvrácené straně je mozaikou ze snímků širokoúhlou kamerou družice Lunar Reconnaissance Orbiter. Část globální mozaiky z více než 15 000 snímků pořízených od listopadu 2009 do února 2011 při nejlepším rozlišení ukazuje útvary v měřítku 100 metrů na pixel. Hrubý a zbitý povrch odvrácené strany se překvapivě velice liší od strany přivrácené, kterou pokrývají hladká a tmavá lunární maria. Pravděpodobným vysvětlením je, že kůra odvrácené strany je tlustší, takže pro vnitřní roztavený materiál je obtížnější vytékat na povrch a utvářet hladká moře.

Štítky: Měsíc, Farside, LRO, Tidal lock, Synchronous rotation


42. vesmírný týden 2021

42. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 10. do 24. 10. 2021. Měsíc bude v úplňku. Venuše je nízko nad jihozápadem. Nad jižním obzorem jsou večer Jupiter a Saturn. Ráno se nad jihovýchodní obzor šplhá Merkur. Aktivita Slunce je nízká. Filmaři se vrací z ISS. Mezitím k budované čínské stanici Tiangong dorazila nová tříčlenná posádka v lodi Šen-čou 13. Na skok do vesmíru se ve svých devadesáti letech podíval kapitán Kirk ze Star Treku. Sonda Lucy je na cestě k planetkám na dráze Jupiteru. Před 420 lety zemřel v Praze dánský astronom Tycho Brahe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad Venuší

Další informace »