Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. duben 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. duben 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Echa z hlubin červeného obra

Uznání a copyright: Pieter Degroote (Leuven University)
Credit: Paul Beck, Joris De Ridder, Conny Aerts (Leuven University), et al., ERC, PROSPERITY

Cesta do středu červeného obra je zcela bezpečně v říši science fiction. Ovšem jaké podmínky tam panují může vyzkoumat asteroseismologie. Tato technika měří malé časové variace jasnosti hvězd při pátrání po planetách družicí Kepler. Pravidelné variace ukazují na oscilace hvězdy, které jsou analogické se zvukovými vlnami, které stlačují a uvolňují plyn, který způsobuje změny jasnosti. Jak bylo nedávno objeveno u červených obrů, tak některé z detekovaných oscilací mají periody, které by mohly způsobovat jejich pronikání hvězdným jádrem. V tomto extrémním prostředí se stávají intenzivnějšími a mohou se vrátit k povrchu. Echa z jádra červeného obra jsou na této ilustrační počítačem generované animaci. Je pozoruhodné, že naměřené periody oscilací mohou dokonce ukázat jak a kde červený obr produkuje energii slučováním vodíku nebo hélia.

Štítky: Rudý obr, Kepler, Asteroseismology


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »