Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. duben 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. duben 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Echa z hlubin červeného obra

Uznání a copyright: Pieter Degroote (Leuven University)
Credit: Paul Beck, Joris De Ridder, Conny Aerts (Leuven University), et al., ERC, PROSPERITY

Cesta do středu červeného obra je zcela bezpečně v říši science fiction. Ovšem jaké podmínky tam panují může vyzkoumat asteroseismologie. Tato technika měří malé časové variace jasnosti hvězd při pátrání po planetách družicí Kepler. Pravidelné variace ukazují na oscilace hvězdy, které jsou analogické se zvukovými vlnami, které stlačují a uvolňují plyn, který způsobuje změny jasnosti. Jak bylo nedávno objeveno u červených obrů, tak některé z detekovaných oscilací mají periody, které by mohly způsobovat jejich pronikání hvězdným jádrem. V tomto extrémním prostředí se stávají intenzivnějšími a mohou se vrátit k povrchu. Echa z jádra červeného obra jsou na této ilustrační počítačem generované animaci. Je pozoruhodné, že naměřené periody oscilací mohou dokonce ukázat jak a kde červený obr produkuje energii slučováním vodíku nebo hélia.

Štítky: Rudý obr, Kepler, Asteroseismology


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »