Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. duben 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. duben 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Echa z hlubin červeného obra

Uznání a copyright: Pieter Degroote (Leuven University)
Credit: Paul Beck, Joris De Ridder, Conny Aerts (Leuven University), et al., ERC, PROSPERITY

Cesta do středu červeného obra je zcela bezpečně v říši science fiction. Ovšem jaké podmínky tam panují může vyzkoumat asteroseismologie. Tato technika měří malé časové variace jasnosti hvězd při pátrání po planetách družicí Kepler. Pravidelné variace ukazují na oscilace hvězdy, které jsou analogické se zvukovými vlnami, které stlačují a uvolňují plyn, který způsobuje změny jasnosti. Jak bylo nedávno objeveno u červených obrů, tak některé z detekovaných oscilací mají periody, které by mohly způsobovat jejich pronikání hvězdným jádrem. V tomto extrémním prostředí se stávají intenzivnějšími a mohou se vrátit k povrchu. Echa z jádra červeného obra jsou na této ilustrační počítačem generované animaci. Je pozoruhodné, že naměřené periody oscilací mohou dokonce ukázat jak a kde červený obr produkuje energii slučováním vodíku nebo hélia.

Štítky: Rudý obr, Kepler, Asteroseismology


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »