Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. duben 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. duben 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Echa z hlubin červeného obra

Uznání a copyright: Pieter Degroote (Leuven University)
Credit: Paul Beck, Joris De Ridder, Conny Aerts (Leuven University), et al., ERC, PROSPERITY

Cesta do středu červeného obra je zcela bezpečně v říši science fiction. Ovšem jaké podmínky tam panují může vyzkoumat asteroseismologie. Tato technika měří malé časové variace jasnosti hvězd při pátrání po planetách družicí Kepler. Pravidelné variace ukazují na oscilace hvězdy, které jsou analogické se zvukovými vlnami, které stlačují a uvolňují plyn, který způsobuje změny jasnosti. Jak bylo nedávno objeveno u červených obrů, tak některé z detekovaných oscilací mají periody, které by mohly způsobovat jejich pronikání hvězdným jádrem. V tomto extrémním prostředí se stávají intenzivnějšími a mohou se vrátit k povrchu. Echa z jádra červeného obra jsou na této ilustrační počítačem generované animaci. Je pozoruhodné, že naměřené periody oscilací mohou dokonce ukázat jak a kde červený obr produkuje energii slučováním vodíku nebo hélia.

Štítky: Rudý obr, Kepler, Asteroseismology


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 1.12.2024

Další informace »