Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. květen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. květen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Poslední panoráma Spiritu z Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, NASA, JPL, Cornell; Image Processing: Kenneth Kremer, Marco Di Lorenzo

Toto je vůbec poslední věc, kterou vozítko Spirit na Marsu spatřilo. Vozítko Spirit pracovalo několik let přes očekávanou životnost a nakonec uvízlo v marťanské půdě a potom mu při zkoumání neobvyklého povrchového útvaru Home Plate na Marsu došla energie. Na panorámatu nahoře je vidět bezpočet kamenů a svahů v okolí Columbia Hills na Marsu. Ten zvláštní kopec se světlým vrcholkem poblíž středu obrázku byl nazván von Braun a byl dalším cílem, když Spirit zapadl. Nejpravděpodobnější hypotéza praví, že von Braun souvisí s marťanským vulkanismem. Úřad NASA se minulý týden po početných pokusech vzdal navázání spojení se Spiritem. O půlku světa dál další vozítko Opportunity pokračuje v jízdě ke kráteru Endeavour, což by měl být největší kráter, který pozemský robot kdy navštívil.

Štítky: Mars, Vozítko, Spirit


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ufo 5

ufo

Další informace »