Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. květen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. květen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Poslední panoráma Spiritu z Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, NASA, JPL, Cornell; Image Processing: Kenneth Kremer, Marco Di Lorenzo

Toto je vůbec poslední věc, kterou vozítko Spirit na Marsu spatřilo. Vozítko Spirit pracovalo několik let přes očekávanou životnost a nakonec uvízlo v marťanské půdě a potom mu při zkoumání neobvyklého povrchového útvaru Home Plate na Marsu došla energie. Na panorámatu nahoře je vidět bezpočet kamenů a svahů v okolí Columbia Hills na Marsu. Ten zvláštní kopec se světlým vrcholkem poblíž středu obrázku byl nazván von Braun a byl dalším cílem, když Spirit zapadl. Nejpravděpodobnější hypotéza praví, že von Braun souvisí s marťanským vulkanismem. Úřad NASA se minulý týden po početných pokusech vzdal navázání spojení se Spiritem. O půlku světa dál další vozítko Opportunity pokračuje v jízdě ke kráteru Endeavour, což by měl být největší kráter, který pozemský robot kdy navštívil.

Štítky: Mars, Vozítko, Spirit


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »