Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Země rotující pod Velmi velkými dalekohledy

Uznání: S. Guisard & J. F. Salgado, ESO, Bulletpeople.com; Music: Arcadia (Licence: Kevin Macleod)

Proč se Země na videu nahoře pohybuje? Většina filmových smyček nočního nebe ukazuje hvězdy a oblohu, jak se pohybují nad stojící Zemí. Zde byla ovšem políčka filmu digitálně pootočena tak, že hvězdy zhruba stojí a pod nimi se pohybuje Země. Toto video ve skutečnosti jasným způsobem ukazuje rotaci Země, takzvaný denní pohyb, jako kdyby se kamera volně vznášela ve vesmíru. Dalekohledy na videu jsou Velmi velké dalekohledy (VLT - Very Large Telescopes) v Chile, což je skupina čtyř největších optických dalekohledů. Znalý pozorovatel si může na zrychleném filmu nahoře také povšimnout umělé laserové hvězdy, zvířetníkového světla, Velkého a Malého Magellanova mračna a rychle se pohybujících družic Země, které odrážejí sluneční světlo. Původní video, ze kterého pocházejí sekvence nahoře, je zde.

Štítky: Dalekohledy, VLT, Diurnal motion, Video


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »